Szanowni Państwo, serwis www STG.org.pl może używać tak zwanych plików "cookies". Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie informacji zawartej w plikach "cookies", uprzejmie prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki stron www.

nasz e-mail startuj z nami do ulubionych poleć nas   KINO-TEATR X
Adres: Ignacego Daszyńskiego 56/1, 44-100 Gliwice
E-mail: stg@stg.org.pl

KRS: 0000178970   REGON: 278152102   NIP: 6312403604


      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


2024.03.29

      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

MAŁGORZATA MARCINOWSKA-LAWERA

Zmarła nasza koleżanka i przyjaciółka Małgorzata Marcinowska-Lawera.


Wspomnienie:

Małgorzata Marcinowska-Lawera była w latach 1959-1960 członkiem Studenckiego Teatru "Gliwice" - STG, biorąc udział w obsadzie prapremiery "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego przy współpracy Ewy Lassek i scenografii Krystyny Zachwatowicz.

Małgosia zagrała bardzo dobrze postać Matki. Na skutek ingerencji cenzury naszemu STG udało się zagrać tylko 4+1=5 przedstawień na scenie Kino-Teatru "X". Potem Małgosia zajmowała się urodzonymi w następnych latach dziećmi, a Teatr STG zrealizował do lat 1990 w sumie 40 premier.

A oto obsada aktorska "Ślubu" Witolda Gombrowicza: Krystyna Feliks, Dobromiła Kapias-Markiewicz, Maria Łasica, Małgorzata Marcinowska-Lawera (Matka), Maryna Zielińska, Zofia Voit (Mańka), Aleksander Berndt, Janusz Feliks (Henryk), Krzysztof Gosiewski, Tomasz Kwasek, Henryk Kurek, Edward Lawera, Maciej Markiewicz (Biskup), Stanisław Mołek, Jan Sowada (dźwięk), Alfred Szumowski (światło), Janusz Stolarczyk, Bogdan Samborski (Pijak), Ziemowit Stokłosa (Ojciec), Andrzej Tyniów, Zbigniew Wiszniewski (Władzio), Eugeniusz Wilczek.


2024.03.25

      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2023

To już 15-ty raz spotkaliśmy się wigilijnie poza sceną prób STG, która była dawnymi laty na 2-gim pietrze budynku Kino-Teatru "X" przy ulicy Marcina Strzody 30 w Gliwicach. Tym razem 19 grudnia 2023 roku zorganizowaliśmy już trzeci raz w kawiarni Kolorowa spotkanie wigilijne Stowarzyszenia STG. Było nas 22 osoby, a ze zgłoszonych nie dojechała z powodów zdrowotnych Ela Metz-Tyszer. Po raz pierwszy od wielu lat byli dwaj szefowie STG z lat 60-tych ubiegłego wieku: Maciej Markiewicz i Krzysiek Gosiewski.

Świetne zdjęcia jak co roku zrobił Grzesiu Matula:

ZDJĘCIA

Wystrój wnętrza Kolorowej, jak i atmosfera spotkania były świetne. W Kolorowej już od dłuższego czasu Janka Piętka organizuje co miesiąc w ostatnie piątki spotkania Stowarzyszenia STG.


2023.12.30

      WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA


2023.12.23

      WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA


2023.12.22

      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2023 - OGŁOSZENIE

WIGILIA 2023 - OGŁOSZENIE

Serwus Drodzy Przyjaciele!

Potwierdzam powiadomienie o wigilii STG wysłane do Was przez Jankę.

Proszę Was o wpłatę w wysokości 90 złotych na konto Janeczki do 3 grudnia 2023 roku. Po potwierdzeniu udziału wpłata najpóźniej do 10 grudnia 2023 roku.

Pozdrawiam.

Jerzy Malitowski


2020.11.28

      FABRYKA ABSOLUTU - 50 LAT OD PREMIERY

FABRYKA ABSOLUTU - 50 LAT OD PREMIERY


FABRYKA ABSOLUTU - WEDŁUG KARELA CAPKA

W maju 2023 roku minęło 50 lat od światowej prapremiery "Fbaryka Absolutu" według Karela Capka.

Przygotowując przed 1973 rokiem adaptację "Fabryki Absolutu" bardzo luźno oparliśmy się na tekście książki, budując widowisko w warstwie tekstowej napisane od nowa kwestiami Capka, zaś w warstwie inscenizacyjnej prezentujące dziewięć scen (Prolog, Bondy-Marek, MEAS, Otwarcie Karburatora, Redakcja, Sabat-fonorama, Santa Kilda, Bobinet, Finał) wykorzystujących pewien ogólny mechanizm, który w adaptowanej powieści jest obecny, wzbogacony o wizję uwspółcześnioną, wypływającą z naszych doświadczeń.

Pokazujemy współczesnego człowieka zagubionego w technice, wracającego do średniowiecza mentalnościowego, w życiu którego występujący brak proporcji miedzy gałęziami życia technicznego i humanistycznego wywołuje zanik wrażliwości humanistycznej i związanej z tym trzeźwości osądów wartościujących.

Robiąc ten teatr staramy się pokazywać dystans do wyżej wymienionych spraw, dobro i zło - dialektycznie pojmowane, jak też i proces mistycyzowania wszystkiego co sami robimy - tyczy to władzy i wynalazków - generalnie rzecz ujmując: produktów naszego precyzyjnego myślenia.

Budujemy groteskowe sytuacje, posługujemy się metaforycznym nadrealistycznym obrazem oraz dobrym hapy-jazzem "na żywo", starając się obok nuty refleksji wydobyć czasami śmiech i odprężenie.



FABRYKA ABSOLUTU
Afisz

FABRYKA ABSOLUTU - REALIZATORY I AKTORZY



W roku 1973 na jesieni gościliśmy w Kino-Tearze "X" brytyjski szkolny teatr z Banbury koło Oxfordu, którego opiekunem był pan Wojnarowski.

U nas i w paru innych ośrodkach akademickich pokazywali przedstawienie "Disordered women", a wiosną 1974 roku zostaliśmy przez nich zaproszeni do Anglii gdzie Teatr STG za zgodą władz Politechniki Śląskiej i Rady Uczelnianej ZSP pojechał z widowiskiem "Fabryka Absolutu" według Karela Capka autokarem z dekoracjami, kostiumami i pełna obsadą, do której w tej realizacji należał również zespól jazzowy "High Society". Towarzyszył nam prorektor profesor Wiesław Gabzdyl i główna księgowa RU ZSP koleżanka Ewa Sokół.

Mieliśmy w Anglii sporo występów: dwa w Londynie i po jednym w Leicester, Bristolu, Oxfordzie, Banbury, Henley i Kingston upon Hull. Odbyliśmy kilka spotkań i trochę zwiedziliśmy. Był to bardzo udany wyjazd oprócz tego, że 2 osoby wybrały wolność i potem trzeba było przejść przesłuchania na UB, bo to był jeszcze "soc".

W latach 1973 i 1974 jeździliśmy z "Fabryka Absolutu" po Polsce prezentując ten spektakl również na festiwalach we Wrocławiu i w Łodzi.


2020.08.16

      RATUJMY ŁĄKI NAD OSTROPKĄ

2023.07.15

      WYBÓR WODZA - 38 PREMIERA STG

WYBÓR WODZA - 38 PREMIERA STG


WYBÓR WODZA
Afisz

WYBÓR WODZA - REALIZATORY I AKTORZY




2023.05.31

      POWIEMY - 50 LAT OD PREMIERY

POWIEMY - 50 LAT OD PREMIERY


POWIEMY
Afisz

POWIEMY - REALIZATORY I AKTORZY
2023.04.25

      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


2023.04.07

      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2022

To już 14-ty raz spotkaliśmy się wigilijnie poza sceną prób STG, która była dawnymi laty na 2-gim pietrze budynku Kino-Teatru "X" przy ulicy Marcina Strzody 30 w Gliwicach. Tym razem 19 grudnia 2022 roku zorganizowaliśmy drugi raz w kawiarni Kolorowa spotkanie wigilijne Stowarzyszenia STG. Było nas 21 osób, a ze zgłoszonych nie dojechał tylko z Krakowa z powodów zdrowotnych Maciek Markiewicz, jeden z pierwszych kierowników Teatru STG.

Świetne zdjecia zrobili Grzesiu Matula i Marek Siwek dostępne na profilu Grześka:

ZDJĘCIA

Wystrój wnętrza Kolorowej, jak i atmosfera spotkania były świetne. W Kolorowej już od dłuższego czasu Janka Piętka organizuje co miesiąca w ostatnie piątki spotkania Stowarzyszenia STG .


2022.12.30

      WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA


2022.12.20

      POWRÓT DO LASU - 40 LAT OD PREMIERY

POWRÓT DO LASU - 40 LAT OD PREMIERY


POWRÓT DO LASU
Afisz

Na bardzo dobrej bazie scenograficznej autorstwa Romka Nowotarskiego do premiery Teatru STG z 1979 roku pod tytułem "Państwo Trawnik", namówiliśmy naszego kolegę Michała Wrońskiego, który pracował w Operetce Gliwickiej do napisania dla nas tekstu bajki dla dzieci "Powrót do lasu", którą graliśmy potem przez kilka lat w Kino-Teatrze "X" i na wielu scenach Śląska.

POWRÓT DO LASU - REALIZATORY I AKTORZY


2022.09.30

      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

ALEKSANDER BERNDT
(30.03.1939 - 28.08.2022)

W dniu 28 sierpnia 2022 roku zmarł nasz kolega i przyjaciel dr inż. Aleksander Berndt.


Wspomnienie:

Olek był aktorem i działaczem Studenckiego Teatru "Gliwice" - później Teatru STG zaczynając od prapremiery "Ślubu" Witolda Gombrowicza, którą w 1960 roku STG wystawił w reżyserii Jerzego Jarockiego. Aktywnie działał w kolejnych 9 premierowych realizacjach, wyjazdach i obozach Teatru STG.

Pracując na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, a potem w biurze projektów cały czas towarzyszył nam koleżeńsko we wszystkich 40-tu realizacjach.

W lutym 2003 roku Olek został członkiem założycielem Stowarzyszenia STG, a potem do marca 2020 był członkiem Komisji Rewizyjnej S/STG.

Zostanie w naszej pamięci przede wszystkim jako Człowiek skromny, wrażliwy i oddany teatrowi.

Bardzo dotknęła nas wiadomość o śmierci Ola.
Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.

Rodzinie składamy wyrazy współczucia i żalu.


Uroczystość pogrzebowa odbędzie sie 31 sierpnia 2022 roku o godzinie 14:00 na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach przy ulicy Kozielskiej 120.

2022.08.30

      SZANTAN TO JEST ZABAWA - 60 LAT OD PREMIERY

SZANTAN TO JEST ZABAWA - 60 LAT OD PREMIERY


SZANTAN TO JEST ZABAWA
Afisz

Mija właśnie 60 lat od premiery kabaretu "Szantan to jest zabawa" wystawionego 10 maja 1962 roku w ramach Igrów Żaków Gliwickich przez Studencki Teatr "Gliwice" - STG w sali Studenckiego Klubu "Spirala" powiązanego architektonicznie z Kino-Teatrem "X" na ulicy Marcina Strzody 30 w Gliwicach.

SZANTAN TO JEST ZABAWA - REALIZATORY I AKTORZY

Po jesiennym pożarze (1961) 2-go pietra nad salą widowiskową "X-a", kolejna premiera STG w mocno odmłodzonym składzie została zrealizowana przez Jana Biczyckiego reżysera między innymi Teatru Wyspiańskiego w Katowicach, reżysera STG z roku 1961 (Świetny Włodzio i Rzemieślnicy) i świetnego scenografa Kazimierza Wiśniaka.


Tak się składa, że niemal od samego początku STG było kierowane przez studentów Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej (Edek Lawera, Maciek Markiewicz, Krzysiek Gosiewski), a więc ja (Jerzy Malitowski) będąc na 4-tym roku tego wydziału pytany przez kolegów z akademika na Strzody polecilem mojego serdecznego kolegę elektryka Ryśka "Lolka" Łysiaka jako, że poszukiwany był drugi dobry pianista (obok Eli Filipskiej).


Mieszkałem z Lolkiem na studiach na prywatce w Gliwicach z jednym kluczem do tego mieszkania. Stąd też musiałem chodzić z nim na próby, a ponieważ amatorsko zajmowałem sie tańcem (kursy u Mieczysława Śliwskiego) więc niechcący wszedłem do obsady Szantana i poprosiłem pana Śliwskiego o współpracę choreograficzną z STG.

Pomimo scenografii obejmujacej 12 kompletów 3-cz separe wystawianych na widowni graliśmy ten kabaret również na licznych wyjazdach.


2022.05.10

      DO RÓWIEŚNIKÓW - 50 LAT OD PREMIERY

DO RÓWIEŚNIKÓW - 50 LAT OD PREMIERY

W dniu 28 kwietnia 2022 roku mija 50 rocznica premiery programu poetyckiego Teatru STG wystawionego na scenie Kino-Teatru "X" w 1972 roku.

DO RÓWIEŚNIKÓW - REALIZATORY I AKTORZY

2022.04.28

      WIERSZ JANKI PIĘTKI - JERZY 2022


Jerzy 2022

Imieniny ma dziś Jerzy,
kto rok temu by uwierzył,
że wybuchnie straszna wojna, atmosfera niespokojna
zrobi się na całym świecie, bo globalizacja: wiecie!
Pół Planety wnet się zjeży, to nam grozi, Panie Jerzy!

Jak w tej całej sytuacji, gdy napastnik nie ma racji,
a ofiara jest bez winy, broni tylko Ukrainy,
jak świętować Dzień Patrona,
gdy tam kraj w zbrodniarzy szponach?

Mimo wszystko uczcić trzeba,
To tradycja, więc należy,
Słać życzenia, śpiewać sto lat!!!
Niech nam żyje sławny Jerzy:

Animator wielu zdarzeń. Kilka niespełnionych marzeń
nosi ciągle w butonierce, lecz spełnionych dużo więcej
Solenizant ma na koncie, toteż sprawiedliwi bądźcie!
I niech Teatralna Wiara ceni , że On wciąż się stara,

mimo że się świat nam wali, Putin bowiem tak jak Stalin
równo dawne kosi ziemie, by anihilować plemię,
które, co bardzo go złości, broni dziś swej tożsamości,
walczy o wolność i życie. Podziwiam. Wy też cenicie?

Bądź zdrów Solenizancie, życzymy werwy i pary,
nadzieję rozwieś na żaglu i spełniaj swoje zamiary!


23 kwietnia 2022 roku
Janina Piętka

2022.04.25

      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH



2022.04.15

      NA PEŁNYM MORZU - 60 LAT OD PREMIERY

NA PEŁNYM MORZU - 60 LAT OD PREMIERY


NA PEŁNYM MORZU
Afisz

W dniu 12 marca 1962 roku Studencki Teatr "Gliwice" - STG wystawił na scenie Studenckiego Klubu "Spirala" przylegającego do Kino-Teatru "X" w budynku SDK-u na ulicy Marcina Strzody 30 jednoaktówkę Sławomira Mrozka. Była to praca dyplomowa członka STG kolegi Edka Mołka późniejszego wieloletniego reżysera Teatru STG.


NA PEŁNYM MORZU - REALIZATORY I AKTORZY


2022.03.01

      JASEŁKA MODERNE - 50 LAT OD PREMIERY

JASEŁKA MODERNE - 50 LAT OD PREMIERY


JASEŁKA MODERNE
Afisz

W dniu 27 stycznia 2022 roku mija 50-lat od drugiej w kraju premiery "Jasełek Moderne" Ireneusz Iredyńskiego, którą na scenie Kino-Teatru "X" wystawił w 1972 roku Studencki Teatr "Gliwice" (Teatr STG), zdobywając pozytywne recenzje.


JASEŁKA MODERNE - REALIZATORY I AKTORZY


JASEŁKA MODERNE - JERZY MATULA - TEKST Z PROGRAMU




JASEŁKA MODERNE - KOSTIUM HERODA
Projekt - Roman Nowotarski

Przedstawienie oprócz Gliwic było grane przez rok na różnych scenach ośrodków akademickich w kraju w pokazami na festiwalach:
  • VII Studencka Wiosna Teatralna w Lublinie (wyróżnienie aktorskie dla Włodzimierza Margowniczego)
  • V Festiwal Kultury Studentów we Wrocławiu
  • IX Łódzkie Spotkania Teatralne



JASEŁKA MODERNE - ZDJĘCIA
Zenek Keller
2022.01.25

      WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA


2021.12.20

      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2021

Koleżankom i Kolegom, uczestnikom tegorocznego (2021) wigilijnego spotkania STG, jak również tym, którzy nie mogli w nim uczestniczyć z powodu rodzinnych ograniczeń pandemicznych, składam serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności, a w Nowym Roku łaskawości losu.

Jerzy Malitowski

Spotkanie wigilijne STG odbyło sie w bardzo miłym wnętrzu kawiarni "Kolorowa" pod egidą Janki Piętki. Pragnę dodać, że w roku 2020 z powodu pandemicznego zamknięcia lokali nie było możliwości naszego wigilijnego spotkania.

Statystycznie rzecz ujmując było to w tym roku 12-te spotkanie poza naszą dawną Sceną Prób Teatru STG w budynku Kino-Teatru "X", z którego po 52 latach działalności "X-a" wygonił nas w maju 2009 roku ówczesny rektor Politechniki Śląskiej.


2021.12.30

      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ - KAZIMIERA DYAKOWSKA

WYSTAWA - KAZIMIERA DYAKOWSKA: NAGA. PORTRET I AKT 1959–1966

Uprzejmie informujemy, że w piątek 3 grudnia 2021 roku o godzinie 17:00 w Willi Caro oddziale Muzeum w Gliwicach przy ulicy Dolnych Wałów, odbędzie sie inauguracja wystawy fotografii artystycznej:

KAZIMIERA DYAKOWSKA: NAGA. PORTRET I AKT 1959–1966

Ekspozycja będzie udostępniona chętnym do niedzieli 6 lutego 2022 roku.

Pani Kazimiera Dyakowska (1909-1999), to matka naszego kolegi i byłego członka Teatru STG Staszka Dyakowskiego, stąd też między innymi nasza zachęta do zapoznania się z twórczością byłej członkini Polskiego Towarzystwa Fotograficznego o/Gliwice - późniejszego GTF-u zrzeszającego wielu wybitnych fotografików.

Kazimiera Dyakowska była magistrem Wychowania Fizycznego UJ w Krakowie i z racji swojej pracy wiele lat miała do czynienia i kontaktu z młodymi twarzami i pięknymi, zwinnymi ciałami.

Wystawie towarzyszyć będzie przygotowane na tę okazję specjalne wydawnictwo. Prace pani Kazimiery były prezentowane na krajowych i zagranicznych wystawach fotografii artystycznej między innymi w Budapeszcie, Rumunii, Jugosławii, Berlinie, Brukseli, Indiach zdobywając medale i wyróżnienia.

Polecamy informacje na stronie Muzeum w Gliwicach:
Kazimiera Dyakowska. Naga. Portret i akt 1959–1966

2021.11.22

      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

SYLWESTER WŁODZIMIERZ PAWLUCZUK
(01.01.1948 - 10.10.2021)

Zaskoczyła nas i wielkim smutkiem przepełniła wiadomość mailowa od Ani, córki Sylwestra o Jego nagłym odejściu na Druga Stronę Tęczy Życia. Marysia, żona Władka, bo tak był nazywany w rodzinie, poinformowała nas telefonicznie o sobotniej (16 października 2021 roku) uroczystości pogrzebowej jaka odbędzie się w rodzinnym Zamościu.


Wspomnienie:

W ramach naboru nowych wykonawców na początku 1970 roku trafił do Teatru STG student Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej - Sylwester Pawluczuk.

Wszedł do obsady widowiska "Podróżni", którego premiera odbyła sie na scenie Kino-Teatru "X" w grudniu 1970 roku. Jako student, a potem magister inżynier w ciągu 10 lat do roku 1980 wziął aktorski udział aż w 21 premierowych realizacjach Teatru STG na scenie Kino-Teatru "X", scenie prób STG oraz widowiskach plenerowych. Nasza koleżanka Basia napisała: "pamiętam Jego cudowną artykulację głosek (szczególnie sz, cz)".

Wystąpił z Teatrem STG na wielu krajowych studenckich festiwalach teatralnych współuczestnicząc w zdobyciu sporej ilości nagród. Zaliczył też jako aktor występy z STG w kilku zagranicznych ośrodkach uniwersyteckich (Bratysława, Leningrad, Moskwa, Londyn, Oxford, Bristol).

W pracy zawodowej między innymi dyrektorował katowickiemu Heliosowi. Był tez ławnikiem Sądu Rejonowego w Katowicach.

W 2003 roku Sylwester został jednym z 25 założycieli Stowarzyszenia STG pełniąc społeczną funkcje Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Członkiem naszego Stowarzyszenia pozostał aż do ostatnich swoich dni.

Z wielkim żalem żegnamy serdecznego Kolegę i Przyjaciela.
Rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia.

2021.10.14

      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

IWONA LOGAY
(29.06.1950 - 01.04.2020)

Wielkim smutkiem przepełniła nas wiadomość, że długotrwały pandemiczny brak kontaktu z Iwoną, to niestety najgorsza z możliwych przyczyn, jakie mogliśmy podejrzewać. Szczególnie przygnębiający, a nawet szokujący był fakt, że odeszła wiosną ubiegłego roku, o czym nikt nas nie powiadomił.

Pochowana jest na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach. Niedaleko grobu rodziców.


Wspomnienie:

W ramach naboru nowych wykonawców do obsady "Rzeczy Listopadowej" Ernesta Brylla przygotowywanej przez Teatr STG na przełomie 1968/1969 roku trafiła do nas wraz z dużą grupą innych kandydatów - Iwona Logay.

W sztuce, według inscenizacji i reżyserii Edwarda Mołka oraz Jana Skotnickiego, ze scenografią i kostiumami Romana Nowotarskiego, muzyką Jerzego Matuli w wykonaniu Wacława Antczaka i zespołu "Regenci", zagrała dwie postacie: aktorkę i piosenkarkę. Przedstawienie było prezentowane na ogólnopolskich festiwalach teatralnych w Lublinie, Krakowie i Wrocławiu, zdobywając wiele nagród.

W kolejnych premierach nie brała udziału, bowiem kończyła szkołę muzyczną w Gliwicach, a potem studiowała na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po studiach pracowała jako inspektorka w Urzędach Skarbowych Gliwic, w tym też czasie wyszła za mąż.

Przerwa w kontaktach Iwony Logay z Teatrem STG trwała aż do roku 1986/1987, kiedy to weszła do obsady ostatniej, 40. premiery Teatru STG. Było to widowisko muzyczne dla dzieci pod tytułem "Powrót smoka" autorstwa Marcina Wolskiego i Lucjana Radzikowskiego, z muzyką Leszka Furmana,w reżyserii Edwarda Mołka, scenografii i kostiumach Romana Kalarusa oraz choreografią Franciszka Bajera. W przygotowanych na scenie prób STG nagraniach playbackowych zrealizowanych przez Andrzeja Piskorza, Iwona Logay pięknie zaśpiewała piosenkę Rybki. Brała też udział w próbach "Powrotu smoka" na scenie Kino-Teatru "X", ale niestety z przyczyn rodzinnych nie mogła uczestniczyć w premierze widowiska (13 kwietnia 1987 roku). Natomiast jej nagrana piosenka Rybki wraz ze wszystkimi zbiorówkami, towarzyszyła przedstawieniom Teatru STG przez kilka lat na terenie całego kraju, w tym na Festiwalu FAMA w Świnoujściu.

W 2016 roku Stowarzyszenie STG zrealizowało wydawnictwo książkowe "Powrót Smoka" (ISBN 978-83-945526-0-2) z płytą CD zawierającą 15 piosenek tego przedstawienia. Ich cyfrową adaptacje zrealizował autor muzyki Leszek Furman przy współpracy Grzegorza Malitowskiego. Stronę plastyczną wydawnictwa zrealizowali Roman Kalarus i Filip Ciślak.

Z wielkim żalem żegnamy Cię, Iwonko!
Rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia.


Epitafium dla Iwony

Tak krótko była z nami ponownie
że nie dopytaliśmy nie zdążyliśmy
wyczerpać tematów
do rozmowy
Nie braliśmy na serio słów
poety, że trzeba się śpieszyć
zawsze jeszcze zdążymy myśleliśmy
A teraz zniknęła niezapowiedzianie
odeszła jakby nigdy nic
Tak nie można, Iwonko...
Wybaczamy jednak
przecież nie możemy mieć za złe że
ktoś się śpieszy TAM
gdzie czeka KTOŚ też zaplątany
w czasie i przestrzeni bo
ogień spóźniony zapłonął z bardzo
dziwną siłą i dał siłę by na chwilę
rozplątać zaciśnięte dotąd na amen
dłonie.
Ogień zgasł z losu winy
Ale światło w głębinie pozostało
i...
dojmujące uczucie
że nie wszystko zostało powiedziane...


22 września 2021 roku
Janina Piętka

2021.10.01

      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

KRZYSZTOF WOŹNIAK VEL TURECKI
(03.01.1961 Gliwice - 08.06.2021 Gliwice)

Z wielkim smutkiem odebraliśmy od Małgosi, siostry Krzyśka wiadomość o niespodziewanej, Jego samotnej śmierci w domowym zaciszu sypialnianym - miał 57 lat...

Pogrzeb Krzysia zacznie sie w sobotę 12 czerwca 2021 roku o godzinie 13:00 w kaplicy Cmentarza Centralnego w Gliwicach.


Wspomnienie:

Do Teatru STG trafił w ramach ogłoszonego naboru w roku 1981 zaraz po skończeniu nauki w gliwickim Zespole Szkół Łącznosci.

Był pracownikiem Instytutu Chemii Nieorganicznej, a potem do końca swoich dni był informatykiem w wydawnictwie prasowym Zarządu NSZZ Solidarność w Katowicach.

Od 1982 roku przez 20 lat, jako akustyk i pracownik techniczny wziął udział we wszystkich premierach, przedstawieniach i wyjazdach Teatru STG, pomagając również Kino-Teatrowi "X".

W 2003 roku jako jeden z 25 byłych członków STG wziął udział w zebramiu założycielskim Stowarzyszenia STG przy Politechnice Śląskiej. Miał u nas ksywę Turecki, która przeszła do Jego adresu mailowego.

Janka Piętka napisała: Ksywa Turecki, jak mało która, tak zrosła sie z Osobą, że czasem niektórzy przyznawali się, iż nie pamietają jak ma na imię. Kochał całym sercem ten teatr i jego otoczenie, które dawało mu przynależność do wspólnoty, prawdziwą, niekwestionowalną, całkowitą.

Basia Matuszewska napisała: Pasjonat naszego teatru. Szkoda że już śpisz na zawsze, Krzysiu.

Zaś Grzesiu Matula oprócz zamieszczonego wykadrowanego przez Marka Siwka zdjęcia napisał: Krzysiu, będzie mi ogromnie brakowało tych spotkań i rozmów z Tobą.

Krzysiu!!!
Odpoczywaj w spokoju!!!

2021.06.10

      ŚWIETNY WŁODZIO I RZEMIEŚLNICY - 60 LAT OD PRAPREMIERY

WIDOWISKO "ŚWIETNY WŁODZIO I RZEMIEŚLNICY" - 60 LAT OD PRAPREMIERY


ŚWIETNY WŁODZIO I RZEMIEŚLNICY
Jerzy S. Sito

W dniu 6 czerwca 2021 roku, minie 60 lat od zrealizowanej na scenie Kino-Teatru "X" przez Jana Biczyckiego z zespołem Studenckiego Teatru "Gliwice" - STG, prapremiery sztuki Jerzego S. Sity "Świetny Włodzio i Rzemieślnicy" ze scenografią Krystyny Zachwatowicz.


ŚWIETNY WŁODZIO I RZEMIEŚLNICY - REALIZATORY I AKTORZY


ŚWIETNY WŁODZIO I RZEMIEŚLNICY - ARTYKUŁ
NOWINY GLIWICKIE - NUMER 24 (267) Z 18.01.1961 ROKU

Przedstawienie było prezentowane w Warszawie na Ogólnopolskim Festiwalu Debiutów Teatralnych zdobywając wyróżnienie.


Niestety na II piętrze budynku SDK-u nad salą widowiskową Kino-Teatru "X" na jesieni 1961 roku wybuchł w biurze ZMS-u nocny pożar, dziurawiąc strop sali widowiskowej "X"-a. Działalność kinowa "X"-a musiała zostać przeniesiona do auli Wydziału Mechanicznego na Powstańców Warszawy (obecnie jest tam Komenda Miejska Policji). Sala widowiskowa wraz z proscenium poddana została kapitalnemu remontowi tak, że dopiero w 1963 roku na scenie Kino-Teatru "X" mogła się odbyć kolejna premiera STG, a w roku 1962 na małej scenie ówczesnej "Spirali" zespół STG w trochę zmienionym składzie zrealizował dwie kolejne premiery: "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka w reżyserii Edwarda Mołka i kabaret "Szantan to jest zabawa" w reżyserii Jana Biczyckiego ze scenografią Kazimierza Wiśniaka.


2021.04.10

      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


Wielkanoc 2021 z modlitwą

Panie Mój, który przez wieki dawałeś
świętem Zmartwychwstania nadzieję,
nie pozwól nam jej utracić.
Spraw, byśmy przetrwali tę grozę,
nie ulegając lękom i zwątpieniom,
dodaj siły na kolejne dni walki
o powrót zwyczajnego świata.
Pomóż osiągnąć wytchnienie,
byśmy chwalić Cię mogli znowu
radosnym ALLELUJA!



Serdeczne uściski, Janka Piętka.


2021.04.02

      WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA


2020.12.21

      WIDOWISKO "PODRÓŻNI" - 50 LAT OD PRAPREMIERY

WIDOWISKO "PODRÓŻNI" - 50 LAT OD PRAPREMIERY


PODRÓŻNI - PROJEKT SCENOGRAFII
Roman Nowotarski


PODRÓŻNI - REALIZATORY I AKTORZY

W dniu 12 grudnia 1970 roku odbyła się na scenie Kino-Teatru "X" premiera widowiska "Podróżni", którego głównym pomysłodawcą i twórcą scenografii był Romek Nowotarski przy współpracy reżyserskiej Edka Mołka.

Premiera była połączona z wystawą w obu holach "Kino-Teatru "X" i prezentowała zdjęcia twórców, aktorów i wybranych scen z dotychczasowych 16 premier (1959-1970). W holach zbudowane zostału elementy scenografii "Wiosny" i "Rzeczy listopadowej", jak i zaprezentowano wielopoziomowe plansze z plakatami i afiszami STG.

Po premierze w drugim holu Kino-Teatru "X" odbyło się uroczyste spotkanie z Rektorem Politechniki Śląskiej profesorem Jerzym Szubą, przedstawicielami miasta i Rady Uczelnianej ZSP oraz zespołem teatru i sympatykami powiązane z obchodami 10-lecia działalności STG.

Inspiracją scenograficzną naszych poczynań scenariuszowych był obraz Hieronima Boscha "Statek szaleńców" jako, że ten mistrz niderlandzki dał zaczyn realizacyjny widowiska "Podróżni". Człowiek i świat współczesny to modne, a tak czasami przerażające wymową liczb i faktów hasło znalazło u nas egzemplifikacje w collage'owej strukturze przedstawienia, ruchu scenicznym oraz wyświetlanych w oku komety obrazach.


W centrum naszych zainteresowań umiejscowiliśmy problem ochrony naturalnego środowiska człowieka jako, że mieszkając i pracując na Śląsku mieliśmy szczególne doznania i prawo mówienia o wszystkich tych problemach.

W finałowej scenie pokazaliśmy smutną perspektywę zrzucenia na siebie przez ludzkość budowanego cywilizacyjnie śmietnika. Materiał literacki został zaczerpnięty z artykułów prasowych, wypowiedzi uczonych oraz fragmentów Dantego, Biblii, Dantusa Anscensiusa i Tadeusza Różewicza.

"Podróżnych" prezentowaliśmy na festiwalach: VII Łodzkie Spotkania Teatralne (1970), VI Studencka Wiosna Teatralna w Lublinie zdobywając poza konkursem wyróżnienie "za wybitne wartości artystyczne" (1971), zostaliśmy zaproszeni na Miedzynardowy Festiwal Teatrów (1971) w Istambule (Turcja). Do wyjazdu nie doszło w ostatniej chwili ponieważ w Turcji wybuchly masowe uliczne rozruchy studenckie z wieloma niestety śmiertelnymi ofiarami.



PODRÓŻNI - AFISZ NA FESTIWAL W ISTAMBULE W TURCJI

Pomimo realizacji kolejnych pozycji widowisko "Podróżni" było prezetowane przez dwa lata. Realizując kolejne premiery dojrzewał w nas pomysł zmiany warstwy literackiej tego widowiska. Powstali "Podróżni 2" w częściowo zmienionej obsadzie z zachowaniem struktury scenograficzno-inscenizacyjnej. Premiera tego widowiska odbyła się w sierpniu 1974 roku na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej w ramach organizowanego przez RU ZSP SONKiPS-u.

"Podróżnych 2" zaprezentowaliśmy na festiwalach: w Warszawie na Panoramie XXX-lecia (jesień 1974), w Gliwicach na Przeglądzie Teatrów Zagranicznych (1975), w Bratysławie na Miedzynarodowym Testiwalu Teatralnym (1977).

PODRÓŻNI 2 - REALIZATORY I AKTORZY

2020.11.30

      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ - CAŁY KALARUS

WYSTAWA - CAŁY KALARUS

Uprzejmie informujemy, że w Rondzie Sztuki ASP mieszczącym się na Rondzie Generała Jerzego Ziętka w Katowicach, trwa do 20 października 2020 roku wystawa prac prof. Romana Kalarusa, inaugurujaca rok akademicki na Akademii Sztuk Pieknych w Katowicach.

Romek Kalarus był współpracownikiem Teatru STG i twórcą scenografii, kostiumów i plakatów między innymi premiery STG "Powrót smoka" oraz wydawnictwa płytowo-książkowego tej muzycznej realizacji.


Roman Kalarus jest wyjątkowy z wielu powodów...

Roman Kalarus jest wyjątkowy z wielu powodów. Pierwszy – jego prace są nierozerwalnie związane z jego charakterem. Drugi – za życia jest nazwany mistrzem. Trzeci – mistrz Kalarus zawsze jest w tym chłopięcym wieku, pełnym uroku i fascynacji. Może właśnie dlatego uszło mu na sucho tak niewinne mieszanie sacrum i profanum, biustów z zastępami anielskimi. Pisanie o skojarzeniach względem Kalarusa jest jak tłumaczenie nastolatkom czym jest TIKTOK. To jak opisywanie przyjemności bez późniejszego sprawdzenia na własnej skórze.

Estetyka Romana Kalarusa to fascynacja ciałem, lotem, pędem z popędem. Dynamiczne i pełne znaczących detali przedstawienia o soczystych kolorach. Widać, kim jest bez względu na medium, w jakim się wyraża – w tak charakterystycznym plakacie, geście liternictwa, ilustracji, grafice, scenografii aż po! Aż po polichromie w kaplicy Archidiecezji. Ogromny dorobek, którego przedstawiamy zaledwie namiastkę, rozpycha się i gości w głowie oraz przestrzeni. Ironicznie igra z poczuciem moralności, nic sobie z niej nie robiąc. Przecież jest zabawą. Proszę Państwa, za wszelkie niesnaski i niezrozumienie poczucia humoru Mistrz zostaje rozgrzeszony. W końcu jest Romantykiem, który odleci kiedyś w Zeppelinie.

Roman Kalarus- profesor sztuk plastycznych, kultowy plakacista, grafik i ilustrator. Urodził się w 1951 roku. Obecnie profesor zwyczajny - prowadzi pracownię projektowania plakatu na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wystawia prace na ważnych pokazach plakatu i grafiki w kraju i zagranicą. Brał udział w wystawach, sympozjach i warsztatach - m. in. „Grafist '99” - Mimar Sinan University, Istambul (Turcja), „Vital” - Center for Design Studies, 2000, Tel Aviv (Izrael), Universidad Diego Portales i Universidad Vina del Mar, 2005, Santiago i Vina del Mar (Chile), University of Pennsylvania, Indiana (USA). Współautor i współrealizator (wspólnie z Joanną Piech) polichromii, malarstwa i witraży w kościołach pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach i Matki Kościoła w Katowicach. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Tworzy obrazy, plakaty, grafiki, znaki graficzne, ilustracje, scenografie teatralne, wnętrza kościołów i klubów muzycznych.

Kuratorka wystawy: Joanna Ambroz
Aranżacja wystawy: Joanna Kubieniec

2020.10.15

      JUBILEUSZOWY ZNACZEK STG - PODZIĘKOWANIA


JUBILEUSZOWY ZNACZEK STG

Poniżej zamieszczamy otrzymaną korespondencję od wybitnych artystów-scenografów, z którymi Studencki Teatr Gliwice - poźniejszy Teatr STG, miał zaszczyt współpracować w latach 60-tych ubiegłego wieku.




Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Scenograf światowej prapremiery "Ślubu" Witolda Gombrowicza (1960) w reżyserii Jerzego Jarockiego oraz premiery "Świetnego Włodzia i Rzemieślników" Jerzego S. Sity (1961) w reżyserii Jana Biczyckiego.

Szanowny Panie,

Dziś dostałam list, znaczek i kopię plakatu. Bardzo dziękuję - wzruszyło mnie bardzo, że jeszcze pamiętacie o tak dawnej premierze.
Ja mam w sercu ten spektakl - tak dla mnie ważny. Pracę nad "Ślubem" z nieodżałowanymi - Jurkiem Jarockim i Ewą Lassek, wspólną pracę ze wszystkimi aktorami i całym zespołem STG ciągle dobrze pamiętam i najlepiej wspominam.
Najserdeczniej jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Krystyna Zachwatowicz-Wajda




Kazimierz Wiśniak

Scenograf premiery kabaretu "Szantan to jest zabawa" (1962) w reżyserii Jana Biczyckiego.

Drogi Panie Jerzy,

Wzruszyła mnie otrzymana maseczka teatralna, bowiem przywołała wspomnienia odległych lat szęśćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy działalność studentów Politechniki Śląskiej tworzyła kulturalne centrum promieniujące na cały Górny Śląsk. Prapremiera "Ślubu" Witolda Gombrowicza stała się głośnym w Polsce wydarzeniem historycznym.
Drugą z kolei inscenizację "Ślubu" udało mi się zobaczyć w paryskim teatrze Recamier, przygotowaną przez reżysera Lavellie'go ze scenografią Krystyny Zachwatowicz. Powtórzyła ona gliwicki pomysł z wrakiem samochodu wymalowanym na biało. Francuska publiczność wyraziła zachwyt gromkimi brawami, ja jednak pozostałem wierny inscenizacji gliwickiej, była lepsza w aktorskiej ekspresji.
Gliwicki zespół bliżej poznałem podczas współpracy z Jankiem Biczyckim przy przedziwnym muzyczno-tanecznym przedstawieniu "Szantan to jest zabawa!". Było bardzo wesoło. Zrobiłem też plakat, poznałem wtedy wielu ludzi zaglądających z ciekawością na próby: Tomasza Kwaska, Janusza Jaremowicz, Kałużę (dziś jako Herbert Kaluza mieszka w Berlinie i wprowadza na polskie sceny tłumaczone przez siebie chodliwe komedie).
Serdecznie dziękuję za pamięć, znaczek wkręcę do klapy marynarki!

K.Wiśniak

Kraków, 24 czerwca 2020




2020.10.05

      JUBILEUSZOWY ZNACZEK STG


JUBILEUSZOWY ZNACZEK STG

Jubileuszowy znaczek STG w formie przypinki ubraniowej wydaliśmy według dawnego plakatowego projektu Romana Nowotarskiego.

Jest to przypomnienie sobie i innym o światowej prapremierze "ŚLUBU" Witolda Gombrowicza jaka została zrealizowana 60 lat temu w KINO-TEATRZE X na Politechnice Śląskiej przez Jerzego Jarockiego z zespołem Studenckiego Teatru Gliwice - poźniejszego Teatru STG.

Honorujemy nim pamięć wszystkich naszych tworców, aktorów, współpracowników oraz osób wspomagających naszą wieloletnią działalność.


2020.06.10

      ŚLUB WITOLDA GOMBROWICZA - 60 LAT OD PREMIERY

ŚLUB WITOLDA GOMBROWICZA - 60 LAT OD PREMIERY


W sobotę 4 kwietnia 2020 roku minęło 60 lat od światowej prapremiery "ŚLUBU" Witolda Gombrowicza zrealizowanej na scenie KINO-TEATRU X przez Jerzego Jarockiego z zespołem Studenckiego Teatru Gliwice - STG.

ŚLUB - REALIZATORY I AKTORZY

Realizacja ta była wydarzeniem teatralnym w skali kraju ze świetną scenografią i kosiumami Krystyny Zachwatowicz. Jednak z powodu działań cenzury doszło jedynie do czterech plus jedno przedstawień. Odwołano nasze występy w Warszawie i na I Festiwalu Kultury Studentów we Wrocławiu.

To byl koniec odwilży po 1957 roku. Na stosunek władz PRL do osoby Witolda Gombrowicza miała głównie wpływ postawa I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki, który podobno biorąc do ręki Ferdydurke, coś przeczytał, rzucił książką i powiedział, że to obrzydlistwo i nie będzie więcej drukowania. Przyczynił się do całkowitego zakazu dla Witolda Gombrowicza.

Na opoźnione obchody 10-lecie STG staraliśmy się w 1972 roku zrobić wznowienie "ŚLUBU" uzyskując na to zgodę Jerzego Jarockiego. Wznowienie mieliśmy zrobić własnymi siłami (w reżyserii Edka Mołka) według inscenizacji i opieki artystycznej Jerzego Jarockiego. Scenografia i kostiumy miały być zreplikowane przez Krystyne Zachwatowicz jako, że wcześniej wypożyczyliśmy pani Krystynie nasze kostiumy do zaplanowanych w 1973 roku realizacji "ŚLUBU" w Paryżu, a rok poźniej w Buenos Aires.

Wydrukowaliśmy zaadoptowany przez Jerzego Jarockiego tekst sztuki, który miał jeszcze w swoim archiwum domowym odtwórca głównej roli Henryka w "ŚLUBUE" kolega Janusz Feliks. Rozpoczeły się próby czytane. Niestety, pomimo naszych starań znów zadziałała cenzura, a centralne władze partyjne uniemożliwiły naszą dalszą prace przy wznowieniu.

Nadszedł czas jak się wyraził szef Wydziału Kultury KC PZPR na państwową premierę. Rzeczywiście, w 1974 roku po wielu perturbacjach Jerzy Jarocki zrealizował ją w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

Coż, takie to były czasy...


2020.05.15

      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


2020.04.10

      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH - WIERSZ JANKI

Wielkanoc 2020


Gdy się rozdzwoni ALLELUJA!

Niech siła Świąt Wielkiej Nocy
przejawi się w zachwycie wiosną,
natury zbudzoną mocą,
trelu ptaka radosnym.

Niech da nowe natchnienie poetom,
w wypalonych chęć życia zasieje,
zasmuconym rozjaśni horyzont,
a wątpiącym przywróci nadzieję.

Wiersz Janki


2020.04.10

      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

ROMAN NOWOTARSKI
(08.08.1931 Worochta - 20.12.2019 Zabrze)

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 20 grudnia 2019 roku zmarł nasz serdeczny kolega, przyjaciel, wieloletni twórca i scenograf Teatru STG, wybitny artysta, profesor ASP Roman Nowotarski.

Pożegnanie odbyło się 23 grudnia 2019 roku w kościele Świętego Andrzeja w Zabrzu.


Wspomnienie:

Z Romkiem - artystą malarzem, zapalonym narciarzem i żeglarzem zaczęliśmy współpracę w Studenckim Teatrze "Gliwice", poźniejszym Teatrze STG w roku 1963 przy tworzeniu na scenie Kino-Teatru "X" przedstawienia: "Muzeum" według tekstów Emila Zegadłowica, Tadeusza Różewicza, Jerzego Harasymowicza i Witolda Gombrowicza, do którego zrobił scenografię, kostiumy i plakat. Został członkiem Rady Artystycznej STG i uczestniczył twórczo w większości z 40 premier Teatru STG jako scenograf, kostiumolog, pomysłodawca, scenarzysta, inscenizator i autor plakatów.

Na festiwalach teatru studenckiego organizowanych głównie przez ZSP w różnych ośrodkach akademickich zdobył wraz z STG wiele indywidualnych nagród. Szczególnie twórcze były realizacje "Zmierzchu" Izaaka Babla, "Wiosny" według Bruno Schulza, "Rzeczy listopadowej" Ernesta Brylla, widowiska "Podróżni", "Jasełek Moderne" Ireneusza Iredyńskiego, "Fabryki Absolutu" według Carela Capka i widowiska "Państwo Trawnik", do którego napisał tekstowo i muzycznie songi, śpiewając własny "Śląski blues".

Romek był laureatem wielu nagród i wyróżnień zarówno krajowych, jak i zagranicznych za twórczość malarską i plakatową. Jego obrazy są zarówno w polskich muzeach jak i zbiorach prywatnych w Europie, Japonii, Afryce i USA.



Roman Kalarus - Poetycka recenzja twórczości Romana Nowotarskiego

Roman od 2003 roku był honorowym członkiem Stowarzyszenia STG.

Jako wieloletni profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach wychował wielu artystów malarzy i grafików, którzy przy współpracy z Muzeum Historii Katowic i kuratorem Natalią Kruszyną zaprezentowali w 2013 roku wystawę "Hommage a Nowotarski - przepis na wolność" z podtytułem "Mistrz i Uczniowie".

Plakat - Hommage a Nowotarski - Przepis na wolność

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Romanowi w 2015 roku:

SREBRNY MEDAL
"ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"


W grudniu 2014 roku Muzeum Miejskie w Zabrzu wydało 134-stronnicowy album z barwnymi reprodukcjami dzieł artysty, płyta CD z własnymi balladami śpiewanymi przez Romana pod tytułem: "Malowałeś słońca żar" oraz płyta DVD z filmem Ryszarda Stecury pod tytułem: "Podróż z artystą".

W październiku 2018 roku Akademia Sztuk Pięknych w swoim Rondzie Sztuki w Katowicach otworzyła nowy rok akademicki wernisarzem Romana Nowotarskiego pod tytułem: "Umiejscowienie".

Plakat - Roman Nowotarski - Umiejscowienie

Z wielkim żalem żegnamy Ciebie Romciu,
składając Rodzinie szczere wyrazy współczucia.

Wieczne odpoczywanie racz Jemu dać Panie.

2019.12.30

      WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA


2019.12.20

      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2019

Koleżankom i Kolegom, uczestnikom tegorocznego wigilijnego spotkania STG, jak również tym którzy nie mogli w niej uczestniczyć, składam serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności, a w Nowym Roku łaskawości losu.

Jerzy Malitowski

Jedenasty raz "na obczyźnie", dawną Sceną Prób STG w budynku KINO-TEATRZE X spotkaliśmy się wigilijnie w gliwickim Dworku "U Hrabiego".

To "emigracyjne" spotkanie upłynęło w przyjacielskiej atmosferze przy video-pokazie zdjęć z prób, premier i wyjazdów, prezentacji afiszy i plakatów oraz wydawnictw, lecz przede wszystkim ludzi, którzy tworzyli Teatr STG, a wśród nich tych którzy niestety na zawsze od nas odeszli.

Śnieg za oknem nie spadł ale atmosferę naszego spotkania można przyrównać do tej z wiersza naszej koleżanki Janki Piętki:


Boże Narodzenie 2019

Kiedy gwiazda na niebie wieczerzę obwieści,
gdy za sprawą opłatka zrodzi się wzruszenie,
w tym świątecznym nastroju niejeden z nas westchnie:
jakie piękne jest zawsze Boże Narodzenie.

I przypomną się wszystkie wigilie szczęśliwe,
i wspomnienia zaszemrzą nostalgiczną nutką,
zaśpiewamy kolędę witając Dzieciątko,
a wtedy za oknami śnieg spadnie cichutko.


2019.12.20

      PAŃSTWO TRAWNIK - 40 LAT OD PREMIERY

PAŃSTWO TRAWNIK - 40 LAT OD PREMIERY


PAŃSTWO TRAWNIK - PROJEKT SCENOGRAFII
Roman Nowotarski

W maju 2019 roku, upłynęło 40 lat od premiery autorskiego widowiska "PAŃSTWO TRAWNIK", które na scenie KINO-TEATRU "X" w 1979 roku wystawił Teatr STG, zdobywając pozytywne recenzje prasowe.

Ta finalna realizacja została poprzedzona w lipcu 1978 roku pokazem widowiska w Domu Kultury w Wolbromiu pod tytułem: "DRZWI DO LASU - Nibykabaret, czyli co jest za tymi drzwiami" dla uczestników SONKiPS-u Politechniki Ślaskiej. Przedstawienie "PAŃSTWO TRAWNIK" zaprezentowaliśmy również na dużej scenie Teatru Śląskiego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.


PAŃSTWO TRAWNIK - PLAKAT
Roman Kalarus


PAŃSTWO TRAWNIK - REALIZATORY I AKTORZY



RZECZ LISTOPADOWA - AFISZ



PAŃSTWO TRAWNIK - O PRZEDSTAWIENIU
PAŃSTWO TRAWNIK - RECENZJA



PAŃSTWO TRAWNIK - ŚLĄSKI BLUES
Roman Nowotarski - słowa i muzyka

Uwaga!
Apel do fotografów i byłych członków SAF RU ZSP o udostępnienie STOWARZYSZENIU STG zdjęć z tej i innych realizacji Teatru STG.


2019.09.05

      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

LIDIA POWOL-WILAS
(06.08.1939 Ruda Śląska - 21.06.2019 Bytom)

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 21 czerwca 2019 roku zmarła nasza serdeczna koleżanka Lidia Powol-Wilas.

Uroczystość żałobna rozpocznie się we wtorek 25 czerwca 2019 roku o godzinie 10:00 mszą świętą w kościele Świętego Krzyża w Gliwicach przy ul. Daszyńskiego 2, a zakończy na Cmentarzu Centralnym przy ul. Kozielskiej 120.


Wspomnienie:

Lidzia była w latach 60-tych ubiegłego wieku aktorką Studenckiego Teatru "Gliwice" - STG, biorąc udział w premierach: kabaretu "Wielka tajemnica gabinetu", "Muzeum" według tekstów E. Zegadłowicza, T. Różewicza, J. Harasymowicza, W. Gombrowica i prapremierze polskiej "Zmierzchu" I. Babla.

Uczestniczyła w występach festiwalowych Teatru STG we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Lublinie, Gliwicach, Cieszynie, Katowicach, Częstochowie, na Zaolziu i w Zagrzebiu, na których STG było wyróżniane nagrodami zespołowymi i indywidualnymi. Właśnie jedną z nich, aktorską, otrzymała Lidzia.

Jeszcze w grudniu 2018 roku wzięła udział w corocznym spotkaniu wigilijnym Stowarzyszenia STG.


Z wielkim żalem żegnamy Ciebie Lidziu,
składając kondolencje Córce Asi i Rodzinie.

Świeć Panie nad Twoja Duszą.

2019.06.22

      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

DOBROMIŁA KAPIAS-MARKIEWICZ

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 15 maja 2019 roku zmarła w Krakowie nasza serdeczna koleżanka mgr inż. elektryk Dobromiła Kapias-Markiewicz.

Pogrzeb odbędzie się w środę 22 maja 2019 roku o godzinie 13:00 na cmentarzu w Rakowickim w Krakowie.


Wspomnienie:

Mira na przełomie lat 1958/1959 była jedną z założycielek i aktorek Teatrzyku "dx", a potem Studenckiego Teatru "Gliwice" - STG, będąc w obsadach światowej prapremiery "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego, jak i "Świetnego Włodzia i Rzemieślników" Jerzego S. Sity w reżyserii Jana Biczyckiego.

W latach 1961-1964 była członkiem Rady Zespołu STG, a od 2003 członkiem Stowarzyszenia STG.


Z wielkim żalem żegnamy Ciebie Miro, składając kondolencje Maćkowi i Córkom.

Świeć Panie nad Twoja Duszą.


      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH







      RZECZ LISTOPADOWA - 50 LAT OD PREMIERY

RZECZ LISTOPADOWA - 50 LAT OD PREMIERY


RZECZ LISTOPADOWA - PROJEKT SCENOGRAFII
Roman Nowotarski

W dniu 27 stycznia 2019 roku, upłynęło 50 lat od drugiej w kraju premiery "RZECZY LISTOPADOWEJ" Ernesta Brylla, którą na scenie KINO-TEATRU "X" w 1969 roku wystawił Studencki Teatr GLIWICE (Teatr STG), zdobywając pozytywne recenzje i opinie krytyki teatralnej.

RZECZ LISTOPADOWA - REALIZATORY I AKTORZY

Przedstawienie oprócz Gliwic było grane do 1970 roku na różnych scenach ośrodków akademickich w kraju z pokazami:

  1. Lublin - IV Studencka Wiosna Teatralna - nagrody: zespołowa, Stanisław Mołek i Jan Skotnicki za reżyserię, Roman Nowotarski za scenografię, Jerzy Matula za muzykę i wyróżnienie aktorskie dla Józefa Mendeca za rolę Kanalarza
  2. Warszawa - Teatr Pokolenie - w ramach konferencji prasowej IV Festiwalu Kultury Studentów
  3. Kraków - Teatr Rozmaitości - IV Festiwal Kultury Studentów - wyróżnienia: Roman Nowotarski za scenografie, Jagoda Zagórska za rolę Matki

RZECZ LISTOPADOWA - AFISZ



RZECZ LISTOPADOWA - PROGRAM OKŁADKA



RZECZ LISTOPADOWA - PROGRAM ŚRODEK


RZECZ LISTOPADOWA
Monografia - Jan Skotnicki

Strona 1 - Strona 2

2019.02.15

      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2018

Koleżankom i Kolegom, uczestnikom tegorocznego wigilijnego spotkania STG, jak również tym którzy nie mogli w niej uczestniczyć, składam serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności, a w Nowym Roku łaskawości losu.

Jerzy Malitowski

Kolejny raz "na obczyźnie" bo poza dawną Sceną Prób STG w budynku KINO-TEATRZE X spotkaliśmy się wigilijnie, tym razem w gliwickim Dworku "U Hrabiego".

To dziesiąte już "emigracyjne" spotkanie upłynęło w przyjacielskiej atmosferze przy video-pokazie zdjęć z prób, premier i wyjazdów, prezentacji afiszy i plakatów oraz wydawnictw, lecz przede wszystkim ludzi którzy tworzyli Teatr STG, a wśród nich tych którzy niestety na zawsze od nas odeszli.

Towarzyszyły tym wspomnieniom kolędy i jazzowa muzyka niezapomnianych kolegów Janka Kwaśnickiego i Leszka Furmana. Mottem tego spotkania był i niech pozostanie wiersz Janki Piętki:


Boże Narodzenie 2018

Życzę wiele radości z Bożego Narodzenia
I chociaż trochę śniegu, by od zapomnienia
Dało się go uchronić w cieplarnianym smogu,
Który niedługo sięgnie naszych domów progu.

Świątecznego nastroju, najlepszego z możliwych,
Przypływu ciepłych uczuć, dawnych wspomnień tkliwych,
Gwiazdki jasnej na niebie i pod choinką "gwiazdki",
Tak jak tradycja każe, bez żadnej namiastki.

Zdrowia! Także po świętach i przez cały roczek!
Gdy po sylwestrze w Nowy zrobimy pierwszy kroczek,
Niech będzie to krok dziarski, mocny, energiczny,
Nadzieją naznaczony i optymistyczny.

Gwiazda! Wilię czas zacząć i dłużej nie zwlekać,
Niech zwierzęta przemówią, wojażer się zjawi
I zasiądzie przy stole, gdzie miejsce nań czeka,
Niech Dziecię boską rączką świat pobłogosławi.


2018.12.27

      WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

2018.12.20

      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

ANDRZEJ TERLECKI
(04.12.1943 Lwów - 11.10.2018 Tarnowskie Góry)

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 11 października 2018 roku zmarł nasz kolega mgr inż. arch. Andrzej Terlecki.

Pogrzeb śp. Andrzeja odbędzie się w czwartek 18 października 2018 roku o godzinie 12:00 na cmentarzu w Zbrosławicach.


Wspomnienie:

Teatrem STG związał się w roku 1976 będąc jednym z współautorów muzyki do songów widowiska "Państwo Trawnik", którego premiera odbyła się na scenie Kino-Teatru "X" w maju 1979 roku, a Andrzej w każdym przedstawieniu zasiadał przy paninie z kolegą Lechem Skawińskim akompaniując wykonawcom.

Zawodowo pracował w biurze projektów architektonicznych, a w latach późniejszych prowadził własną firmę specjalizującą się między innymi w projektowaniu ogrodów.

Od 2012 roku był członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Był pianistą nie stroniącym od jazzu i bluesa (nagrał 3 płyty), a jako rysownik wziął udział w kilkudziesięciu wystawach rysunku satyrycznego, nagrywając w 2016 roku z własnym podkładem muzycznym płytę video z karykaturami koleżanek i kolegów z STG.


W wielkim żalu żegnamy Ciebie składając Rodzinie szczere wyrazy współczucia.

Wieczne odpoczywanie racz Jemu dać Panie.


      ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ

Stowarzyszenie STG w imieniu Rektora ASP w Katowicach i prof. Romana Nowotarskiego, zaprasza na wernisaż wystawy:

"UMIEJSCOWIENIE"

Wernisaż został zorganizowany na otwarcie nowego roku akademickiego w dniu 12 października 2018 roku, godzina 18:00 w Galerii ASP - Rondo Sztuki na Rondzie im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach.



      50 LAT OGÓLNOPOLSKICH SPOTKAŃ TEATRÓW STUDENCKICH

50 lat od zorganizowanych przez ZSP
Ogólnopolskich Spotkań Teatrów Studenckich w Krakowie
Od 9 do 12 maja 1968 roku

DYPLOM - I NAGRODA DLA TEATRU STG - GLIWICE

Pokazujemy dyplom tych Spotkań dokumentujący przyznanie Pierwszej Nagrody Teatrowi STG z Gliwic za spektakl "WIOSNA" według Brunona Schulza.

Nagrode przyznało znamienite Jury w którym zasiadali (vide podpisy) między innymi: Lidia Zamkow, Józef Szajna, Jerzy Koenig, Konstanty Puzyna, Jan Kłosowicz i Helmut Kajzar.

W związku z wydarzeniami Marca '68 z całego planowanego Festiwalu Kultury Studentów udało się jedynie uzyskać pozwolenie ówczesnych władz na zorganizowanie tych Spotkań z udziałem dwudziestu trzech (!) studenckich zespołów teatralnych.

Teatr STG zaprezentował "Wiosnę" na scenie Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, co dla naszego zespołu bylo dodatkową nobilitacją.



      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

TOMEK BUJAK (18.10.1964 - 15.08.2018)

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 15 sierpnia 2018 roku zmarł nasz kolega Tomek Bujak.


Wspomnienie:

Do Teatru STG trafił z grupą koleżanek i kolegów jako 17-latek, w ramach naboru, na przełomie 1981/1982 roku.

Wziął udział w premierze bajki dla dzieci "Powrót do lasu", która odbyła się na scenie Kino-Teatru "X" w marcu 1982 roku. Przedstawienie było grane na wielu scenach Śląska do końca 1985 roku.

Tomek w tamtych latach był sowizdrzalsko wesołym młodym człowiekiem, podobnie jak cała grupa, z którą trafił do naszego Teatru. Miał niezwykłą łatwość nawiązywania komunikacji, a przy tym odwagę do pokonywania barier, toteż zgranie z całym zespołem, w którym były osoby w różnym wieku, nie stanowiło dla niego żadnego problemu.

Jego żywiołowość sprawiała, że traktowaliśmy Go trochę jak nasze urocze enfant terrible ze skłonnością do happeningów nie zawsze w porę i nie zawsze ku uciesze starszych koleżanek i kolegów. Zawsze jednak swoim osobistym urokiem, otwartością i szczerością szybko rozbrajał miny.

Kochał ludzi i kochał życie we wszystkich jego kolorach.


W wielkim smutku i niedowierzaniu żegnamy Cię, Tomku.

Czuwaj Panie nad Jego niespokojną Duszą, Rodziną i bliskimi,
w szczególności zaś nad osieroconymi dziećmi - Córką i dwoma Synami.


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

PROF. ANTONI NIEDERLIŃSKI (1937-2018)

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 18 lipca 2018 roku zmarł prof. dr hab. inż. Antoni Niederliński, prorektor (1981-1982) i Rektor Politechniki Śląskiej (1984-1987), wybitny naukowiec i dydaktyk oraz doskonały organizator.


Wspomnienie:

Był rówieśnikiem i kolegą założycieli Studenckiego Teatru "Gliwice" - STG, życzliwym w stosunku do naszych poczynań artystyczno-organizacyjnych. Stąd też między innymi w 1985 roku Ośrodek Kino-Teatr "X" i Teatr STG mógł doprowadzić za zgodą Rektorów prof. Antoniego Niederlińskiego (Politechnika Śląska) i prof. Henryka Kluby (PWSFTViT w Łodzi) do powołania w X-sie Akademii Filmowej w ramach której w latach 1985-1994 wyprodukowano 39 tematów.
Liczne pokazy spotkały sie z dużym zainteresowaniem nie tylko gliwickiego środowiska akademickiego. Jako Rektor wspomógł nas również przy realizacji widowiska muzycznego dla dzieci "Powrót Smoka".


Wieczne odpoczywanie racz Jemu dać Panie.


      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

JERZY "MŁODY" MAJNUSZ

Jakby Opatrzności było mało, w dniu 17 stycznia 2018 roku żegnamy o godzinie 09:30 w kościele o.o. Redemptorystów pod wezwaniem Krzyża Świętego (róg ulic Daszyńskiego i Kozielskiej), a potem o godzinie 13:00 na cmentarzu Centralnym w Gliwicach przy ulicy Kozielskiej kolejnego naszego kolegę - Jurka Majnusza, który odszedł od nas tuż przed swoimi 55-tymi urodzinami.


Wspomnienie:

Jurek przyszedł do Teatru STG na początku lat 80-tych podążając za swoim starszym bratem Olkiem. Stąd też przylgnęła do niego ksywa "MŁODY".

Od razu ujawnił swoje uzdolnienia techniczne, którymi obdzielał zarówno kolejne realizacje STG, jak i zawodową działalność Kino-Teatru X. Towarzyszył nam we wszystkich poczynaniach stając się jednym z roboczych filarów exodusu jaki "zafundował" nam ówczesny Rektor Uczelni wyganiając w 2009 roku Kino-Teatr X i Stowarzyszenie STG po 51 latach działalności z murów kultowego obiektu przy ulicy Marcina Strzody 30 (potem 10).

Jurek był członkiem Stowarzyszenia STG.


Wieczne odpoczywanie racz Jemu dać Panie.

Beacie z córkami oraz Rodzinie Jurka składamy wyrazy współczucia i żalu.


      WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2018 ROKU



      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2017

Wszystkim tym którzy byli na naszej tegorocznej wigilii STG i tym, którzy nie mogli w niej uczestniczyć składam serdeczne Bożonarodzeniowe życzenia zdrowia, spokoju i pomyślności, a w Nowym Roku łaskawości losu.

Jerzy Malitowski

Kolejny raz "na obczyźnie" bo poza dawną Sceną Prób STG w KINO-TEATRZE X spotkaliśmy się wigilijnie, tym razem w gliwickim Dworku "U Hrabiego".

Była rodzinna atmosfera, a przy video-pokazie zdjęć z prób, premier, wyjazdów i ludzi Teatru STG, powspominaliśmy rownież Tych, którzy od nas niestety na zawsze odeszli. Towarzyszyły tym wspomnieniom kolędy i jazzowa muzyka utrwalona na płycie "The Double Decker...coming back to STG" duetu Jan Kwaśnicki-Leszek Furman.



      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

LESZEK FURMAN

W dniu 30 listopada 2017 roku żegnamy o godzinie 11:00 w kościele o.o. Franciszkanów, a potem na nowym cmentarzu Lipowym w Gliwicach zmarłego 26 października 2017 roku Leszka Furmana, naszą ukochaną teatralną "klawiaturke" z duetu jazzowego Furman-Kwaśnicki.


Wspomnienie:

Mgr Leszek Furman urodził sie 14 kwietnia 1947 roku w Gliwicach, gdzie jako pięciolatek rozpoczął naukę w szkole muzycznej. Maturę zdał w LO na Zimnej Wody, a równolegle na Wieczorka ukończył Średnią Szkołę Muzyczną. W czasie studiów na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jako muzyk brał czynny udział w promowaniu talentów piosenkarskich studentów. Po studiach pracowal długie lata jako dziennikarz muzyczny w TVP Katowice. W latach 1968-1985 był pianistą, kompozytorem i aranżerem jednego z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego High Society Band, z którym nagrał dwie długograjace płyty z serii Polish Jazz, a w 1971 roku zdobyli "Złota Tarkę" i zostali odznaczeni Złotą Odznaką ZSP. Od 1970 do 1988 był autorem muzyki do większości premier Teatru STG, twórczo towarzysząc z HSB w angielskim tourne teatru prezentującego "Fabrykę Absolutu" według K. Capka. Leszek był autorem muzyki ostatniej premiery Teatru STG - widowiska baśniowego dla dzieci "Powrót Smoka".

Z Jankiem Kwaśnickim rozpoczęli w 1985 roku współpracę przy "Akademii Filmowej" realizowanej wspólnie z łódzką PWSFTViT przez Kino-Teatr X i Teatr STG. Skomponowali i nagrali między innymi muzykę do spektaklu Teatru TV "Bezgrzeszne lata". W 1987 roku Leszek przygotował teksty i zredagował książeczkę "JEST JAZZ" poświeconą śląskiemu środowisku jazzowemu, wydaną przez Kino-Teatr X i Teatr STG z okazji Festiwalu Kultury Studentów ZSP, ze świetnymi grafikami Romka Kalarusa.

Po 2000 roku na 50-lecie powstania STG postanowili z Janem w warunkach studyjnych przywołać na nowo i utrwalić utwory, które opracowywali do miniatur scenicznych Teatru STG, jak i 40-tu wydań Akademii Filmowej w Kino-Teatrze X. Powstała świetna jazzowa płyta CD "The Double Decker... coming back to STG".

W poźniejszym okresie Leszek rozpoczął owocną współpracę z rybnickim zespołem jazzu tradycyjnego South Silesian Brass Band, z ktorym również dokonał nagrań płytowych.

W lutym 2015 roku, tuż przed atakiem choroby, Leszek zdigitalizował napisane do "Powrotu Smoka" 16 piosenek nagranych analogowo w 1987 roku przez zespoł Teatru STG, a w lipcu 2016 roku Stowarzeszenie STG wydało książkę (ISBN 978-83-945526-0-2) z tekstami piosenek i projektami kostiumów oraz scenografii autorstwa Romka Kalarusa, którym towarzyszy płyta CD z piosenkami tego przedstawienia.

Leszek był członkiem założycielem Stowarzyszenia STG oraz członkiem Śląskiego Jazz Clubu i Stowarzyszenia ZAiKS.


Lesiu, żegnamy Cię dziękując za wspólnie przeżyte chwile.
Ta straszna choroba, z ktorą walczyleś odebrała ci w ostatnich latach
życia całą radość z zatrzymanej okrutnie fizycznej możliwości grania,
tworzenia oraz nagrywania w twoim studiu muzycznym.
Pozostawiłeś w nas świadomość Twojego cierpienia
i nieodwracalnej nieobecności.

Świeć Panie nad Twoją Duszą.

Żonie i Córce z Rodziną składamy szczere wyrazy współczucia.

Janina Piętka - Na pociechę zostają wspomnienia (Epitafium?)


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

JAN KWAŚNICKI

W dniu 3 sierpnia 2017 roku pożegnaliśmy zmarłego 30 lipca 2017 roku Janka Kwaśnickiego naszą ukochaną "Klawiaturkę", Pana na Szobiszowicach jak siebie żartobliwie nazywał, przede wszystkim zaś skromnego artystę, świetnego jazzmana, wrażliwego, delikatnego, dowcipnego i Serdecznego Człowieka.


Wspomnienie:

Mgr inż. budownictwa (jak chciał Jego Ojciec) Jan Kwaśnicki urodził się we Lwowie 29 sierpnia 1935 roku.

Już od kołyski wykazywał ogromny talent muzyczny. Zawodowe życie inżynierskie spędził w biurach projektów również na kierowniczych stanowiskach, a po odejściu z pracy nauczał w szkole młodzież języka angielskiego.

Był jednym z Ojców Założycieli Śląskiego Jazz Clubu ale przede wszystkim Janek dał sie poznać jako świetny pianista, aranżer, a w latach 60-tych lider jednego z najlepszych, europejskich zespołów jazzowych, Kwartetu Nowoczesnego Jana Kwaśnickiego.

Autor muzyki do pierwszej premiery Teatru STG ("dx") z roku 1959. Nagrywał w radio, występował w programach telewizyjnych. Z Leszkiem Furmanem rozpoczęli współpracę w duecie w roku 1985, w realizowanej przez Kino-Teatr "X" i Teatr STG wspólnie z PWSFTiTV w Łodzi "Akademii Filmowej".

Janek był członkiem Stowarzyszenia STG.

Na 50-lecie powstania STG, obaj postanowili, w warunkach studyjnych przywołać na nowo i utrwalić utwory, które opracowywali między innymi do miniatur scenicznych STG: "Jak w burlesce", "Blues", "Jest jazz", "Ballada" i cyklu programów "Akademia Filmowa". Są to standardy, klasyka jazzu, ich ulubiony gatunek. Wydana przez Stowarzyszenie STG przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego płyta CD duetu Jan Kwaśnicki - Leszek Furman "The Double Decker... coming back to STG" okazała sie jedyną muzyczną profesjonalną pamiątką po Janku jako, że wcześniejsze nagrania analogowe Jego dokonań jazzowych zaginęły w czasie stanu wojennego w "czyszczonych" archiwach Polskiego Radia i Telewizji. Na szczęście możemy jeszcze usłyszeć na stronach Śląskiego Jazz Clubu godzinną fascynującą opowieść Jana z 2014 roku o 60-letniej historii gliwickiego jazzu oraz na stronach Stowarzyszenia STG napisany w 1987 roku do wydawnictwa ZSP VII Festiwalu Kultury Studentów "Jest Jazz" obszerny tekst pod tytułem "(Wy)rzuty oka wstecz Pana Janka Kwaśnickiego".


Janku, żegnamy Cię ze świadomoscią, że odchodząc tak niespodziewanie zostawiłeś Rodzinę i nas zagubionych Twoją nieodwracalną nieobecnością.
Świeć Panie nad Twoją Duszą.

Janina Piętka - Pamięć, czyli życie po życiu (Epitafium?)
Jest Jazz - Wy-rzuty oka wstecz Pana Janka Kwaśnickiego
Jest Jazz - Okładka


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

EDWARD LAWERA

W dniu 27 lipca 2017 roku pożegnaliśmy na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach naszego zmarłego 21 lipca 2017 roku kolegę, pierwszego szefa STG z lat 1958-1960, człowieka o niezwykłym talencie organizacyjnym, czego dowiódł również w swojej pracy zawodowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, jak i przede wszystkim w bardzo różnorakiej pracy społecznej.


Wspomnienie:

Dr inż. Edward Lawera docent w Politechnice Śląskiej urodził się 27 listopada 1937 roku w Jaśle. W czasie studiów (1955-1961) na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej założył w 1958 roku Teatrzyk "dx", który był forpocztą Studenckiego Teatru "Gliwice" - STG powstałego pod kierownictwem artystycznym Jerzego Jarockiego.

Edek wraz z Ziemkiem Stokłosą stanowili Radę Zespołu, który w czerwcu 1960 roku wystawił w reżyserii Jerzego Jarockiego na deskach Kino-Teatru "X" światową prapremierę "Ślubu" Witolda Gombrowicza, a Małgosia późniejsza żona Edka i matka ich dwójki dzieci zagrała w "Ślubie" rolę Matki.

Do emerytury w 2003 roku Edek pracował w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów. Poza pracą na Uczelni był współtwórcą Gliwickiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz przewodniczącym Śląskiego Koła Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą doprowadzając do otwarcia w 1992 roku w naszym mieście Poradni Diabetologicznej dla dzieci i młodzieży, inspirując coroczne obozy rehabilitacyjne dla dzieci z terenu Śląska.

Edek był również Przewodniczącym Stowarzyszenia Rozbudowy Zasadniczej Szkoły Specjalnej przy ul.Dolnej Wsi 74 w Gliwicach, które wybudowało nowy wspaniały obiekt szkolny z salą rehabilitacyjną i wzorcowym zapleczem dla niepełnosprawnej młodzieży.


Edek był Kawalerem Orderu Uśmiechu i Człowiekiem Wielkiego Serca.
Świeć Panie nad Jego Umęczoną Duszą.


      WIOSNA - 50 LAT OD POLSKIEJ PRAPREMIERY

WIOSNA - 50 LAT OD POLSKIEJ PRAPREMIERY


W dniu 6 maja 2017 roku, upłynęło 50 lat od polskiej prapremiery "WIOSNY" według Bruno Schulza, którą na scenie KINO-TEATRU "X" w 1967 roku wystawił Studencki Teatr GLIWICE (Teatr STG), zdobywając pozytywne, a czasami wręcz entuzjastyczne opinie.

PROGRAM PRAPREMIERY
REALIZATORY I AKTORZY

Przedstawienie oprócz Gliwic było grane do 1970 roku na różnych scenach ośrodków akademickich w kraju z pokazami na festiwalach:

  1. Miedzynarodowe Spotkania Teatrów Studenckich - Gliwice - 1967 (scena KINO-TEATRU X)
    • główna nagroda indywidualna "Gliwicki X" dla Stanisława E. Mołka
    • II miejsce zespołowe ex aequo z "Elżnietą Bam" Gongu 2
  2. VII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Studenckich - Zagrzeb - 1967 (scena Teatru Dramatycznego)
  3. IV Łódzkie Spotkania Teatralne - Łódź - 1967 (scena Teatru Nowego)
    • główna nagroda dla jednego z trzech najlepszych spektakli roku
    • główna nagroda indywidualna dla Romana Nowotarskiego za scenografię i inscenizację
  4. II Ogólnopolski Przegląd Teatrów Polski Południowej i Zachodniej - Katowice - 1968 (scena Teatru Rozmaitosci)
    • wyróżnienie dla najciekawszego spektaklu przeglądu
  5. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich - Kraków - 1968 (scena Teatru Starego)
    • I miejsce ex aequo z "Futurystykonem" Kalambura
    • nagroda za scenografię dla Romana Nowotarskiego
  6. III Studencka Wiosna Teatralna Lublin - 1968 (scena Chatki Żaka)
    • nagrody: zespołowa, za reżyserie (Stanisław E.Mołek), za scenografię (Roman Nowotarski) i aktorskie (Janusz Feliks, Wiesław Bąba, Jerzy Malitowski)
  7. II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Studenckich - Wrocław - 1969 (scena Teatru Współczesnego)



AFISZ - WIOSNA WEDŁUG BRUNO SCHULZA


Centralny element scenografii autorstwa Romana Nowotarskiego


      SREBRNY MEDAL "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

Wyróżnienie dla profesora Romana Nowotarskiego


Nasz kolega Roman Nowotarski otrzymał prawie dwa lata temu:

SREBRNY MEDAL
"ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

Dopiero teraz skromnie pochwalił się nam tym wyróżnieniem. GRATULUJEMY!



      KALENDARZ - 90 LAT POLSKIEGO RADIA KATOWICE

Romek Kalarus zrobił na 90-lecie Polskiego Radia Katowice piękny kalendarz. Powyżej prezentujemy fragment majowej planszy.



      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

JAN USZYŃSKI

Żegnamy naszego kolegę inżyniera Janka Uszyńskiego. Miał u nas ksywę "Długi" jako, że był mężczyzną słusznego wzrostu.

Jak napisała Jego Wspólnota Neokatechumenalna: "w dniu 19 kwietnia 2017 roku narodził się dla Nieba przeżywszy 77 lat"

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 22 kwietnia 2017 roku o godzinie 09:00 na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach przy ulicy Kozielskiej.


Wspomnienie:

Janek w latach 60-tych ubiegłego wieku był członkiem Studenckiego Teatru "Gliwice" - STG. Przez kilka lat działał w Radzie Zespołu STG. Jako aktor wział udział w przedstawieniach kabaretu "Szantan to jest zabawa", "MUZEUM" montażu tekstów E. Zegałowicza, T. Różewicza, J. Harasymowicza, W. Gombrowicza, prapremierze polskiej "Zmierzchu" I. Babla, prapremierze polskiej "Wiosny" według B. Schulza i programie poetyckim "Rosja".

Świeć Panie nad Twoją Duszą Jasiu.

Janka - wspominając Jana
"Znaki zapytania"


      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


      STOWARZYSZENIE STG - WALNE ZGROMADZENIE 2017

Zarząd STOWARZYSZENIA STG informuje byłych członków i sympatyków TEATRU STG, że w dniu 14.03.2017 roku odbyło się Walne Zebranie, na którym zatwierdzono sprawozdanie z działalności za rok 2016/2017 oraz bilans i RZiS 2016. Omówiono również zamierzenia na najbliższy okres. Wymagane dokumenty zostały złożone w I US i KRS.



      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2016

Wszystkim tym którzy byli na naszej tegorocznej wigilii STG i tym, którzy nie mogli w niej uczestniczyć składam serdeczne Bożonarodzeniowe życzenia Zdrowia, spokoju i pomyślności, a w Nowym Roku laskawości losu.

Jerzy Malitowski

Odbyliśmy bardzo udaną Wigilię u Małgosi Tkacz-Janik w Vege-barze na Kłodnickiej w Gliwicach.
Była ciepła rodzinna atmosfera, jak to zawsze w starej siedzibie STG w KINO-TEATRZE X na Strzody bywało i smaczne jedzonko.

Rozdaliśmy specjalnie na to spotkanie wydaną płytę CD z rysunkami i muzyczką Andrzeja Terleckiego pod tytułem: "STG-2016" i książeczkę autorstwa Janki Piętki "Anegdoty, ciekawostki i zdarzenia pozasceniczne" widzianego z boku Teatru STG.
Wydawnictwo książkowo-płytowe "Powrót Smoka" trafiło do tych, którzy jeszcze nie weszli w jego posiadanie.





      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

WIESŁAW TYSZER

W dniu 21 grudnia 2016 roku odszedł od nas w wieku 67 lat nasz kolega Wiesław Tyszer.

Uroczystość żałobna odbyła się 23 grudnia 2016 roku na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach poprzedzona mszą świętą w kościele Chrystusa Króla w Gliwicach.

Eli i Rodzinie składamy wyrazy współczucia i żalu.
Wieczne odpoczywanie racz Jemu dać Panie.


Wspomnienie:

Wiesiek przyszedł do Teatru STG wraz z naborem do obsady nowej premiery w roku 1971, ujawniając od razu swoje uzdolnienia plastyczne, którymi obdzielał zarówno kolejne premiery STG, jak i klubowe życie Rady Uczelnianej ZSP.

Towaszyszył nam twórczo we wszystkich wyjazdach festiwalowych stając się przy okazji etatowym aż do roku 1984, zadomowionym plastykiem KINO-TEATRU X.

Z wielkim smutkiem i żalem żegnamy cię Wiesiu wraz z wirtualną Sekcją Trąbek - już tak kolorowo jak dawniej nie będzie.



      WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2017 ROKU



      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

IZABELA KOZŁOWSKA-PLAZA

W dniu 21 listopada 2016 roku odeszła od nas w wieku 68 lat nasza koleżanka Izabela Kozłowska-Plaza.

Uroczystość żałobna rozpocznie się o godzinie 10:00 w czwartek 24 listopada 2016 roku, mszą świętą w kościele Chrystusa Króla w Gliwicach, a zakończy się na położonym obok Cmentrzu Lipowym.

Bardzo nas dotkneła wiadomość o okolicznościach śmierci Izy.

Rodzinie składamy wyrazy współczucia i żalu.
Wieczne odpoczywanie racz dać Jej Panie.


Wspomnienie:

Na początku 1968 roku Iza zglosiła się na ogłoszony nabór do obsady przygotowywanej przez Teatr STG premiery "Rzeczy listopadowej" Ernesta Brylla. Była wtedy studentką Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej - uroczą, rozmowną i dociekliwą. Objechała z tą premierą STG wszystkie studenckie festiwale teatralne i sporą ilość krajowych scen zawodowych partycypując w nagrodach jakie zgromadziła ta realizacja.

Kazimierz Kutz zaangażował Izę do roli sanitariuszki w filmie "Sól Ziemi Czarnej".

Potem było już zawodowe życie inżynierskie, ślub z Romanem, dzieci i wnuki.

Tajniki technik teatralmnych zglebiała w miare wolnego czasu na różnych warsztatach. Kibicowała Teatrowi STG przy kolejnych premierach, uczestnicząc w parateatralnych zdarzeniach, które miały miejsce w Kino-Teatrze X. W 2003 roku weszła do zarządu powołanego do życia Stowarzyszenia STG.


Z wielkim smutkiem i żalem żegnamy Cię Izuniu.
Tegoroczną wigilię STG spędzimy już niestety bez Ciebie.

Janka - wspominając Izę


      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH



      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

ANDRZEJ GLAZER
(* 10.05.1953 - + 14.03.2016)

Żegnamy Kolegę mgr inż. arch. Andrzeja Glazera, z którym zaczęliśmy wspólpracę jeszcze pod koniec Jego studiów na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, konsultując pracę konkursową obiektu teatralnego, którą zdobył medal na paryskiej wystawie. Już w "dorosłym" życiu architekta pomagał nam w latach 80-tych, 90-tych projektując między innymi nową kubaturę zaplecza dużej sceny KINO-TEATRU X wraz z magazynem dekoracji, warsztatem i zapleczem socjalnym dla pracowników. W latach poźniejszych zawsze mogliśmy liczyć na Jego bezinteresowne doradztwo.

Żegnamy cię Andrzeju – zbyt wcześnie zostałeś odwołany z tego ziemskiego padołu.

Rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia.

Uroczystości żałobne rozpoczną się o godzinie 11:00 w piątek 18 marca 2016 roku w kaplicy Cmentarza Lipowego w Gliwicach.


      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ

W wigilię 30 lat od ostatniej premiery TEATRU STG na scenie KINO-TEATRU X - widowiska dla dzieci "POWRÓT SMOKA" autorstwa Marcina Wolskiego i Lucjana Radzikowskiego z muzyką Leszka Furmana, Stowarzysznie STG wydaje książeczkę z tekstami piosenek, projektami scenografii i kostiumów Romana Kalarusa oraz płytą CD.

Wydawnictwo to mamy nadzieję trafi do gliwickich przedszkoli i szkoł jako nasz prezent na Dzień Dziecka.

Oryginalny afisz
Oryginalny plakat
Nazwiska realizatorów, obsady i spis piosenek


      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ


Autor plakatu: Roman Kalarus

W piątek 12 lutego 2016 roku na miłośników plakatu czeka niezwykła gratka. W Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9 odbędzie się o godzinie 17:00 wernisaż wystawy blisko 150 plakatów autorstwa Romana Kalarusa.

Roman Kalarus jest czołowym polskim plakacistą, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz malarzem, rysownikiem, drzeworytnikiem i niegdysiejszym scenografem Teatru STG w Gliwicach.

Wystawa na którą w imieniu organizatorów i własnym serdecznie zapraszamy, dostępna będzie od soboty 13 lutego 2016 roku do 17 kwietnia 2026 roku.

Więcej informacji na stronie:

INFO KATOWICE - Plakaty Romana Kalarusa w Muzeum Historii Katowic


      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2015

Po raz siódmy obeszliśmy na obczyźnie wigilię STG i już zawsze ta obczyzna będzie niestety obowiązywać. W poniedzialek 21 grudnia 2015 roku, odbyło się w bardzo miłej i koleżeńskiej atmosferze spotkanie w restauracji "Gabriella". Tradycyjnie łamaliśmy się opłatkiem wspominając nieobecnych. Z kolędowaniem były tym razem kłopoty jako, że nie byliśmy sami na tej sali, a nasze kochane "klawiaturki" Jan i Leszek niestety zachorzały. Da Bóg, poprawimy się w 2016 roku.


      WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2016 ROKU



      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

ZIEMOWIT "ZIEMEK" STOKŁOSA

(* 26.12.1934 - + 13.07.2015)

Żegnamy Kolege Ziemowita "Ziemka" Stoklosę.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 lipca 2015 roku o godzinie 13:00 w kaplicy Mater Dolores na cmentarzu przy ul. Piekarskiej 78 w Bytomiu


Wspomnienie:

Rodzina:
Od czasów studenckich żoną Ziemka byla Krystyna - mają dwie córki Iwonę i Agnieszkę.

Studia:
Na studia Ziemek poszedł po odbyciu zasadniczej służby wojskowej. Ukończył Wydzial Mechaniczny Politechniki Śląskiej w specjalności spawalnictwo.

Aktywność w Zrzeszeniu Studentów Polskich:
Szef Studenckiego Klubu "Spirala", organizator Festiwali Teatrów Studenckich w Gliwicach 1959/60, członek Rady Zespołu Studenckiego Teatru "Gliwice" – STG oraz aktor STG (Ojciec w światowej prapremierze "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego i Gruby w "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka - od 1959 do 1962), Przewodniczacy jubileuszowego Komitetu Igrowego 1966.

Kariera zawodowa:
Dyrektor Zakładu Wykonawstwa Osprzętu Sieciowego w Kostuchnie (1969-1971). Dyrektor Zakładu nrumer 2 FSM w Tychach - od jego powstania kiedy niwelowano jeszcze teren pod budowe aż do uruchomienia pelnej produkcji (od 1972 do 1975), potem kierował katowicką filią Metalexportu (1986-1992) i z tej firmy został delegowany do polsko-niemieckiego Mexpolu na zastępcę dyrektora (1992-2005) - zwiaząna z tym była rodzinna przeprowadzka do Niemiec.

Anegdota:
W latach 1970-tych w czasie występu w Kino-Teatrze X kabaretu "Piwnica pod Baranami", Piotr Skrzynecki wciągnął na scene drabinę, wszedł pare stopni w górę i zapodal: "TAK Stoklosa wchodził w dyrektorstwo".


Żegnamy cie Ziemku – wszedłeś na najwyższy ziemski szczebel.
Świeć Panie nad Twoją Duszą.
Rodzinie składamy wyrazy współczucia.


      ZMIERZCH - 50 LAT OD POLSKIEJ PRAPREMIERY


Projekt plakatu Romana Nowotarskiego

W niedzielę 10 maja upłynęło 50 lat od polskiej prapremiary sztuki Izaaka Babla "ZMIERZCH", którą na scenie Kino-Teatru "X" w roku 1965 wystawil Studencki Teatr "GLIWICE" – STG.

Przedstawienie oprócz Gliwic było grane na scenach dramatycznych kilku ośrodków akademickich kraju oraz w Teatrze Polskim w Czeskim Cieszynie zdobywając nagrody: zespołową na Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Studenckich w Gliwicach, za scenografię dla Romana Nowotarskiego na Studenckiej Wiosnie Teatralnej w Lublinie, aktorską dla Herberta Kałuży na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Studenckich w Gdańsku.


Projekt scenografii Romana Nowotarskiego z monografii X-lecia STG

Realizatorzy:
Inscenizacja: Jerzy Matula, Edward Mołek
Reżyseria: Stanisław Edward Mołek
Scenografia i kostiumy: Roman Nowotarski
Oprawa muzyczna: Jerzy Matula
Światło: Henryk Mendalski
Dźwięk: Bogdan Paluch
Kierownictwo teatru: Jerzy Malitowski

Obsada:
Herbert Kałuża (Mendel Krzyk), Lidia Powol (Nechama), Janusz Feliks/Edward Mołek (Benia), Jakub Jasiński (Lowka), Krystyna Śliwska/Sonia Ławniczak (Marusia), Sonia Ławniczak (Dwojra), Wiesław Bąba (Nikifor), Jerzy Malitowski (Piatirubel), Barbara Matuszewska (Potapowna), Jan Uszyński (Arie-Lejb), Jerzy Matula (Bojarski), Aleksander Berndt/Józef Mendec (Ben Zcharia), Zdzisław Żurakowski (Riabcow), Aleksander Sikorski (Fomin), Eugeniusz Krawczyk (Mitia)


Projekty kostiumów autorstwa Romana Nowotarskiego


      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ


Autor plakatu: Roman Kalarus

W imieniu organizatora i własnym serdecznie zapraszamy od 17 kwietnia do 10 maja 2015 roku do Centrum Kultury Śląskiej - Pałac w Nakle Śląskim przy ulicy Parkowej 1, gdzie są prezentowane prace Romana Kalarusa.

Roman Kalarus jest czołowym polskim plakacistą i profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz niegdysiejszym scenografem Teatru STG w Gliwicach. Ekspozycja przedstawia wybór najciekawszych plakatów kulturalnych, społecznych i reklamowych, rysunków, grafik i kolaży.

Polecamy również stronę:

ŚLĄSKIE TRENDY


      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH



      STOWARZYSZENIE STG - WALNE ZGROMADZENIE 2015

STOWARZYSZENIE STG informuje członków stowarzyszenia, że w dniu 25.03.2015 roku odbędzie się Walne Zebranie członków stowarzyszenia.

Pytania dotyczące spotkania proszę kierować na e-mail stowarzyszenia.



      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2014

Po raz szósty obeszliśmy na obczyźnie wigilię STG i już zawsze ta obczyzna będzie niestety obowiązywać. W sobotę 20 grudnia 2014 roku, odbyło się w bardzo miłej i koleżeńskiej atmosferze spotkanie w gospodzie "Pod Wiązem". Tradycyjnie łamaliśmy się opłatkiem wspominając nieobecnych. Kolędowaliśmy co widać na zdjęciach z drugim i trzecim pokoleniem.




      WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2015 ROKU



      ZAPROSZENIE NA PROMOCJĘ ALBUMU

We wtorek, 2 grudnia 2014 roku o godzinie 17:00, Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza do Galerii Sztuki Café Silesia na promocję albumu prof. Romana Nowotarskiego - jednego z najwybitniejszych artystów naszego regionu, znakomitego malarza, wieloletniego pedagoga katowickiej ASP, scenografa Teatru STG.

Album liczy 134 strony i zawiera barwne reprodukcje dzieł artysty. Autorami koncepcji wydawnictwa są Tadeusz Nowotarski oraz Damian Morys. Wydawcą jest Muzeum Miejskie w Zabrzu. Cena albumu: 70 zł. Natomiast w dniu promocji cena wyniesie: 50 zł, a wśród uczestników spotkania promocyjnego rozlosowane zostaną trzy egzemplarze gratisowe.

Serdecznie zapraszamy na promocję albumu.


      STOWARZYSZENIE STG - WSPOMNIENIA

TADEUSZ RÓŻEWICZ

Źródło: Gazeta.pl

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci 24 kwietnia 2014 roku Wielkiego Poety Tadeusza Rożewicza.

W dwóch pierwszych powojenych dekadach ubiegłego wieku Poeta mieszkał i tworzył obok nas w Gliwicach. W Teatrze STG kilkakrotnie sięgaliśmy do tworczości Poety. W 1963 roku w inscenizacji "Muzeum", montażu fragmentów tekstów polskich autorów, wykorzystaliśmy "Grupę Laokoona" Tadeusza Różewicza obok "Łyżek i księżyca" Emila Zegadłowicza, "Muzeum" Jerzego Harasymowicza i "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, której fragmenty udało się przemycić przed cenzurą jako tekst archiwalny.
W programach poetyckich kilkakrotnie wracaliśmy do wierszy Poety, zaś finałowa scena widowiska "Podróżni" z 1970 roku oparta była na refrenie poetyckim wziętym z Tadeusza Rożewicza: "... potrzebny człowiek do koni, potrzebny człowiek do krów, potrzebny człowiek do chleba, potrzebny człowiek do psów ...".

Dziękujemy portalowi Gazeta.pl za umożliwienie publikacji zdjęcia Poety z wierszem.




      STOWARZYSZENIE STG

WIELKA TAJEMNICA GABINETU...
W KTÓRYM CZŁOWIEK WSZYSTKIEM WŁADA

Stowarzyszenie STG w upominku świątecznym zarówno swoim członkom, jak i dawnym aktorom STG wydało płyte CD z archiwalnymi (1964 rok) nagraniami fragmentów programu kabaretowego Studenckiego Teatru "GLIWICE" - STG pod tytułem: "Wielka Tajemnica Gabinetu... w którym człowiek wszystkiem włada". To już minęło 50 lat od premiery tego programu...
Mocno sfatygowany analogowy zapis odnalazł i uratował Jurek Kostyrko, żmudnie zamieniajac go na zapis cyfrowy oraz opracowujac z archiwaliów STG szatę graficzną płyty i okładki.



      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ


Autor plakatu: Roman Kalarus

Zostaliśmy zaproszeni na wernisaż prac Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. dr hab. Antoniego Cygana, który odbył się 7 marca 2014 roku w Galerii Sztuki Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wyżej wymienionej wystawy w przebudowanych wnętrzach przy ul.3-go Maja 6 w Zabrzu.


      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2013

Po raz piąty obeszliśmy na obczyźnie wigilię STG. W czwartek 19 grudnia 2013 roku, odbyło się w bardzo miłej i koleżeńskiej atmosferze spotkanie w gospodzie "Pod Wiązem". Tradycyjnie łamaliśmy się opłatkiem wspominając nieobecnych. Tym razem kolędowaliśmy a'capella.


      WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2014 ROKU


      STOWARZYSZENIE STG - WSPOMNIENIA

JANEK SKOTNICKI

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci 5 sierpnia 2013 roku Janka Skotnickiego z którym w 1969 roku zrealizowaliśmy w Teatrze STG "Rzecz listopadową" Ernesta Brylla.
Był naszym starszym kolegą o rodowodzie świetnego studenckiego łódzkiego "Pstrąga", poźniejszy profesor i prorektor PWST w Warszawie. Człowiek orkiestra: reżyser o wielkim wyczuciu "zbiorówek", aktor, dyrektor teatru, narciarz, współorganizator wielu poczynań teatralnych w kraju i za granica, a przede wszystkim ciepły i życzliwy ludziom człowiek.

Świeć Panie nad Jego umęczoną Duszą.

Zapraszamy do zapoznania się z Jego wspomnieniami o współpracy z nami, które zostały zamieszczone w monografii X-lecia STG.





      UL. MICKIEWICZA W GLIWICACH W REJESTRZE ZABYTKÓW

W pierwszej wersji statutu Stowarzyszenia STG mieliśmy między innymi zapis:

"współdziałanie z władzami Uczelni, samorządem miasta, powiatu i województwa oraz wszystkimi instytucjami, osobami prawnymi i fizycznymi w celu usunięcia przejazdu tranzytowego cieżkiego transportu kolowego przez dzielnicę akademicką obok KINO-TEATRU X i obiektów dydatktycznych Uczelni".

Postulat statutowy zdezaktualizowal się o tyle, że nie ma już niestety KINO-TEATRU X. Po 51 latach zawodowej działalności, w kwietniu 2009 roku, obecny rektor uśmiercił siedzibę Stowarzyszenia STG, a po drugie powstały autostrady A1 i A4 odciążające transportowo ten fragment miasta.

Okazuje się jednak, że tak jak poprzednio miasto ogołociło z drzew ciąg ulicy Wroclawskiej, tak obecnie chce ten proceder powtórzyć w stosunku do zabytkowego zespołu zielni "Aleja Lip" w ciągu ulic Mickiewicza, skweru Keżmarok przy ulicy Kozłowskiej, Radiowej, Sowińskiego oraz Placu Grunwaldzkiego planując puszczenie tamtędy drogi zbiorczej między innymi dla cieżkiego transportu.

Kilku członków Stowarzyszenia STG mieszka w sąsiedztwie ulicy Mickiewicza, będąc równocześnie członkami spontanicznie powstałego w obliczu zagrożenia wycinką lip Stowarzyszenia Gliwickie Drzewa. Dlatego pozwalamy sobie na zamieszczenie na naszych stronach pisma dr inż.arch. Marka Raweckiego oraz wywalczonej z jego walnym udziałem decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wpisujących zabytkowy układ alejowy ulicy Mickiewicza oraz zieleni sąsiednich ulic z datą 15 maja 2013 roku do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/405/13 z rygorem natychmiastowej wykonalności.


RATUJMY LIPY!

Stowarzyszenie Gliwickie Drzewa - Informacja o wpisie do rejestru zabytków Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Wpis do rejestru zabytków

      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ

W imieniu Muzeum Historii Katowic i Stowarzyszenia STG zapraszamy na trwającą do 5 maja 2013 roku,w siedzibie Muzeum przy ulicy Szafranka 9 (II piętro), wystawę:


Hommage a Nowotarski - przepis na wolność
z poddtytułem:
Mistrz i Uczniowie
.

Romek był rownież naszym, Teatru STG, mistrzem. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia STG.



      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2012

Po raz czwarty obeszliśmy na obczyźnie wigilię STG. W piątek 21 grudnia 2012 roku, odbyło się spotkanie "Pod Wiązem". Była sympatycznie. Duo fortepianowe, czyli Jan z Leszkiem plus instrumentarium wspomogli nas kolędowo, a przed tym posluchaliśmy zaaranżowanych przez Leszka anglosaskich standardow kolędowych. DO SIEGO!


      WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2013 ROKU


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

JANUSZ FELIKS

W dniu 4 listopada 2012 roku zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 73 lat nasz kolega Janusz Feliks, długoletni członek TEATRU STG.

Po maturze był studentem Wydziału Aktorskiego Łódzkiej Filmówki. W latach 1959-1990 wziął udział w większości z 40 premier TEATRU STG. Na deskach KINO-TEATRU X był Henrykiem w światowej prapremierze "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jareckiego, Benią Krzykiem w "Zmierzchu" Izaaka Babla, Panem N w "Wiośnie" według Brunona Schulza. Z zawodu inżynier związany z Instytutem Metali Nieżelaznych, a z powolania i zdolności człowiek teatru. Świetny recytator poezji.

Świeć Panie nad Jego Duszą umęczoną tragicznym odejściem córki Ewy oraz synów Marcina i Maćka.

Danka - pożegnanie Janusza Felkisa
Archiwum - Wspomnienia o tych którzy od nas odeszli



KRYSTYNA FELIKS

W dniu 14 października 2012 roku zmarła po ciężkiej chorobie w wieku 74 lat nasza koleżanka Krystyna Filipczak-Feliks.

Wzięła udział aktorski w historycznej prapremierze "Ślubu" Witolda Gombrowicza. To Jej wykradaliśmy Janusza na nocne próby kolejnych premier STG w KINO-TEATRZE X, a córka Ewa wzięła aktorski udział w prapremierze widowiska muzycznego dla dzieci "Powrót Smoka" Marcina Wolskiego zrealizowanej przez TEATR STG w 1986 roku.

Spoczywa na cmentarzu Lipowym w Gliwicach. Świeć Panie nad Jej Duszą.



JERZY JAROCKI

W dniu 10 października 2012 roku zmarł w wieku 83 lat Jerzy Jarocki – wybitny polski reżyser teatralny i telewizyjny, długoletni wykładowca PWST w Krakowie.

W ciągu ponad pięćdziesięciu lat swojej pracy twórczej wyreżyserował ponad 100 przedstawień w Polsce i w Europie, w tym na deskach KINO-TEATRU X w Gliwicach w roku 1960 z zespołem Studenckiego Teatru "GLIWICE" – STG, światową prapremierę "Ślubu" Witolda Gombrowicza. Jerzy Jarecki był w latach 1959/60 pierwszym kierownikiem artystycznym STG, i nauczycielem sztuki teatru pokolenia ludzi, którzy później konstruowali kolejne premiery TEATRU STG.


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

JANEK SAWKA

Ze smutkiem dowiedzieliśmy się, że za Wielką Wodą, w swoim domu w High Falls NY zmarł nagle na serducho Janek Sawka - wybitny grafik, rysownik, malarz i architekt.

Janek na przelomie lat 60/70-tych był artystycznym "oprawcą" wszystkich zdarzeń sygnowanych przez ZSP.
Dla nas po "kompelsku" jako zabrzanin zaprojektował plakaty: "Fabryki Absolutu" według Karela Capka (1972) oraz firmowe TEATRU STG i KINO-TEATRU X (1974).

Świeć Panie nad Jego Duszą.





      5 ARTNOC


Stowarzyszenie STG, szczególnie zaprasza 26 maja 2012 roku, w ramach sobotniej ART-NOCY, do odwiedzenia "Galerii X" przy ul. Marcina Strzody 10, w dawnym budynku KINO-TEATRU "X", a obecnie Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

Na prośbe Samorządu Studentów tego Wydziału jako Stowarzyszenie STG wypożyczylismy na wystawę 30 sztuk archiwalnych plakatów i afiszy TEATRU STG i KINO-TEATRU "X".

"Z ARCHIWUM X" - to cykl studenckich pokazów, które odbędą się w godzinach od 16.00 do 21.00. Szczegóły w poniższym programie gliwickiej 5 ARTNOCY.

5 ARTNOC - PROGRAM



      BENEFIS JERZEGO MATULI


Stowarzyszenie STG poleca benefis Jurka Matuli, byłego aktora, inscenizatora, muzyka i członka Rady Artystycznej Teatru STG, obecnie wykładowcy Łódzkiej Filmówki.

"Czas, rzecz niezwykle długowieczna. Były czasy, przeszły bajeczne..."

Dodajmy wbrew rewolucyjnemu poecie...

...a może udało się je zatrzymać?

Byliśmy na pokazach i występach. Poniżej w kilku ujęciach Jubilat - STO LAT JURKU!






      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2011

Po raz trzeci obeszliśmy na obczyźnie wigilię STG. W sobotę 17 grudnia 2011 roku, odbyło się spotkanie "Pod Wiązem". Było wesoło. Jan z Leszkiem wraz z instrumentarium wspomogli nas kolędowo. DO SIEGO!


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

JANEK FILIPSKI

Żegnamy naszego kolegę i przyjaciela śp. Janka Filipskiego.

5 grudnia 2011 roku zmarł niespodziewanie prof. dr hab. inż. Jan Filipski, znakomity naukowiec, dydaktyk i kolega. Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, wieloletni pracownik Instytutu Onkologii w Gliwicach, Uniwersytetu VII w Paryżu, Directeur de Recherche INSERM oraz kierownik Zakładu Genetyki UMK w Toruniu.
Autor podręcznikowego modelu chromosomu, jeden z najczęściej cytowanych na świecie polskich naukowców. Prowadził wykłady dla doktorantów Politechniki Śląskiej i jeszcze w listopadzie kierował dyskusją na Gliwickich Spotkaniach Naukowych 2011.
W latach 1958-1963 Janek był aktorem i członkiem Rady Zespołu STG - Studenckiego Teatru "GLIWICE".

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.



JÓZEK MENDEC


Żegnamy naszego kolegę i przyjaciela śp. Józka Mendeca.

Józek od 1962 roku był aktorem i działaczem Studenckiego Teatru "GLIWICE" - STG, poźniej Teatru STG. Przez wiele lat z-ca kierownika teatru, członek Rady Zespołu i działacz Zrzeszenia Studentów Polskich. Brał udział w większości z 40 premier STG. Był również członkiem założycielem Stowarzyszenia STG. Zawodowo dr inż. Józef Mendec był pracownikiem naukowym Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej oraz działał w uczelnianych strukturach NSZZ "Solidarność".

Bardzo dotknęła nas wiadomość o śmierci Józia. Rodzinie składamy wyrazy współczucia i żalu. Zostanie w naszej pamięci przede wszystkim jako Człowiek skromny, wrażliwy i oddany teatrowi. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.

Msza żałobna odbędzie się w sobotę 3 września 2011 roku o godzinie 8:30 w kościele św. Andrzeja w Zabrzu ul. Wolności 196. Po mszy pogrzeb na cmentarzu przy ul. Pokoju w Zabrzu.


      STOWARZYSZENIE STG - POLECA

"ZATRACENIE SIĘ W SCHULZU" - KRZYSZTOF MIKLASZEWSKI

Polecamy wydaną w Państwowym Instytucie Wydawniczym, książkę znanego krytyka teatralnego Krzysztofa Miklaszewskiego pod tytułem: "Zatracenie się w Schulzu".
Jest w niej rozdział poświęcony prapremierze "WIOSNY" według Bruno Schulza, którą wystawił Teatr STG w 1967 roku na deskach uśmieronego 17 kwietnia 2009 roku KINO-TEATRU "X". To bardzo cenne wydawnictwo można nabyć w księgarni internetowej.




Rozdział IV - SCHULZ NA SCENIE POLSKIEJ
Strona 1 - Strona 2 - Strona 3 - Strona 4 - Strona 5

      STOWARZYSZENIE STG

50-LECIE ŚWIATOWEJ PRAPREMIERY
"ŚLUBU" WITOLDA GOMBROWICZA
W STG

10 maja 2010 roku w foyer sceny "BAJKA" zostaje uruchomiona zdjęciowo-plakatowa wystawa z prapremiery "ŚLUBU" Witolda Gombrowicza w wykonaniu Studenckiego Teatru GLIWICE - STG jaka odbyła się 4 kwietnia 1960 roku na scenie KINO-TEATRU X.


Stowarzyszenie STG zaprasza w piątek 14 maja 2010 roku w godzinie 18:00 na pokaz multimedialny i spotkanie z profesorami Jerzym Jarockim i Krystyną Zachwatowicz realizatorami światowej prapremiery "ŚLUBU" Witolda Gombrowicza, jaka odbyła sie 4 kwietnia 1960 roku na scenie KINO-TEATRU X w wykonaniu Studenckiego Teatru GLIWICE - STG. Impreza spotkaniowa połączona z wystawa zdjęć odbywa się w ramach XXI Gliwickich Spotkań Teatralnych na scenie "BAJKA" przy ulicy Dolnych Wałów.




Plakat z prapremiery z 1960 roku.

Realizatorzy i obsada:

Witold Gombrowicz "ŚLUB"
Prapremiera 4 kwiecień 1960
Studencki Teatr Gliwice - STG przy Politechnice Śląskiej

Kierownictwo artystyczne: Jerzy Jarocki
Rada Zespołu: Edward Lawera, Ziemowit Stokłosa
Kierownictwo administracyjne: Aleksander Ligęza

Reżyseria: Jerzy Jarocki
Współpraca reżyserska: Ewa Lassek
Scenografia: Krystyna Zachwatowicz
Opracowanie muzyczne: T. Nowak, J. Leśniak
Miejsce: Scena KINO-TEATRU X

Udział brali: Krystyna Feliks, Dobromiła Kapias-Markiewicz, Maria Łasica, Małgorzata Marcinowska-Lawera (Matka), Maryna Zielińska, Zofia Voit (Mańka), Aleksander Berndt, Janusz Feliks (Henryk), Krzysztof Gosiewski, Tomasz Kwasek, Henryk Kurek, Edward Lawera, Maciej Markiewicz (Biskup), Stanisław Mołek, Jan Sowada (dźwięk), Alfred Szumowski (światło), Janusz Stolarczyk, Bogdan Samborski (Pijak), Ziemowit Stokłosa (Ojciec), Andrzej Tyniów, Zbigniew Wiszniewski (Władzio), Eugeniusz Wilczek.

Współpraca organizacyjna (RU ZSP): Tadeusz Badian


      STOWARZYSZENIE STG

THE DOUBLE DECKER... COMING BACK TO STG

Pod takim tytułem, dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Stowarzyszenie STG wydało na 50-lecie powstania Teatru STG jazzową płyte naszego teatralnego duetu Jan Kwaśnicki - Leszek Furman.


THE DOUBLE DECKER: Jan Kwaśnicki - Leszek Furman

Czasem tak bywa, że dwaj muzycy jazzowi znają się od lat, ale nigdy nie zdarzyło im się ze sobą zagrać. Jeżeli obaj są pianistami, powód może być prozaiczny: trudno o miejsce, salę, gdzie obok siebie stoją dwa nastrojone fortepiany...

Takie miejsce udało nam się z Janem Kwaśnickim znaleźć w połowie lat 80-tych, w Teatrze STG w Gliwicach. Byliśmy z nim związani już wcześniej, z teatrem studenckim, jako kompozytorzy muzyki do spektakli współpracowaliśmy - w różnym czasie - przed laty.

Teraz, w 50-lecie STG, postanowiliśmy, w warunkach studyjnych przywołać na nowo i utrwalić utwory, które opracowywaliśmy m.in. do miniatur scenicznych: "Jak w burlesce", "Blues", "Jest jazz", "Ballada", cyklu programów "Akademia Filmowa". Są to standardy, klasyka jazzu, nasz ulubiony gatunek. Dodaliśmy, nagrywając płytę, utwory nowsze, których nie graliśmy wtedy: "Arriving Of The Queen Of Sheba" - transkrypcję G. F. Haendla, czy amerykański standard "All The Things You Are". Chcieliśmy, żeby relaks, rozluźnienie, swing, które są nam bliskie jako wykonawcom, przeniosły się również na odbiorców tej płyty...

Leszek Furman



Zapraszamy do obejrzenia wideo: Arrival of the Queen of Sheba

Jan Kwaśnicki - pianista, aranżer, w latach 60-tych lider jednego z najlepszych, europejskich zespołów jazzowych, Kwartetu Jana Kwaśnickiego. Autor muzyki do pierwszej premiery Teatru STG ("dx") z roku 1959. Nagrywał w radio, występował w programach telewizyjnych. Z Leszkiem Furmanem rozpoczęli współpracę w duecie w roku 1985, w realizowanej przez Teatr STG wspólnie z PWSFTiTV w Łodzi "Akademii Filmowej" (40 wydań).

Leszek Furman - pianista, aranżer, dziennikarz. W latach 1968-1985 pianista i kompozytor jednego z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego - High Society Band. Od roku 1970 autor muzyki do większości premier Teatru STG. Komponuje i nagrywa muzykę do programów TV i filmów dokumentalnych. Razem z Janem Kwaśnickim skomponowali i nagrali m.in. muzykę do spektaklu Teatru TV - "Bezgrzeszne lata".


Płyta w ramach niewielkiego nakładu kolportowana jest bezpłatnie wśród sympatyków naszej działalności.

Zostań sympatykiem Stowarzyszenia STG - napisz do nas na nasz adres e-mail: stg@stg.org.pl. Otrzymasz płytę odpowiadając na zadane pytanie zgodne z mottem tej płyty: WRACAJĄC DO STG, a więc wracając do zawartych na naszych stronach dat, tytułów, zdarzeń i nazwisk.




      STOWARZYSZENIE STG I KINO-TEATR X

Informujemy, że dzięki pomocy dyrektora Tadeusza Wojarskiego, GZUT S.A. użyczył STOWARZYSZENIU STG pomieszczeń w zabytkowej hali byłej narzędziowni u zbiegu ulic Robotniczej i Wincentego Pola w Gliwicach (vis a' vis Techno-Parku). Dzialalność rozpoczniemy pod nowym szyldem:


KINO-TEATR X w STAREJ HUCIE

ul.Robotnicza 2, 44-100 Gliwice
telefon/fax: 0-32 238-22-29


GAZETA GLIWICKA - X NA USTRONIU
Artykuł zamieszczony za wiedzą i zgodą gazety gliwickiej


Zarząd STOWARZYSZENIA STG i KINO-TEATRU X składa podziękowania wszystkim osobom, które wsparły nas od kwietnia do lipca bieżącego roku przy exodusie przeprowadzkowym ze starej siedziby na ulicy Marcina Strzody 10.

Szczególne podziękowania kierujemy do:

  • Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych GZUT S.A.
  • Urzędu Miasta Gliwice
  • Przedsiębiorstwa Remontu Ulic i Mostów - PRUiM Gliwice Spółka z o.o.
  • Firmy Inżynierskiej TRANZEX Spółka z o.o.


      STOWARZYSZENIE STG

ŻOŻO, CZYLI KOALICJE...

Kto:
Dzień:
Godzina:
Miejsce:

TNS
03.04.2009
19:00
KINO-TEATR X

Więcej

ZAKOCHAJ SIĘ JESZCZE RAZ...

Kto:
Dzień:
Godzina:
Miejsce:

TNS i ST PRO-FORMA
13.02.2009 i 14.02.2009
18:00
KINO-TEATR X

Więcej

POKAZY TANECZNE...

Kto:
Dzień:
Godzina:
Miejsce:

S STG i ST ISKRA
18.01.2009
11:00, 14:00, 17:00
KINO-TEATR X

Więcej


      STOWARZYSZENIE STG


      STOWARZYSZENIE STG

Prosimy o cierpliwość, strona WWW STOWARZYSZENIA STG będzie powoli "uzbrajana" w materiały, które sygnalizujemy hasłowo w poszczególnych działach.

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy współuczestniczyli w tworzeniu zdarzeń artystycznych i organizacyjnych na terenie Politechniki Śląskiej.

Zwracamy się również do osób fizycznych i prawnych o pomoc finansową w realizacji naszych zamierzeń.

Prosimy pisać na nasz adres e-mail, wysłać "tradycyjny" list na adres STOWARZYSZENIA STG lub skontaktować się z nami telefonicznie.

W chwili obecnej zapraszamy Państwa do działu wiadomości, gdzie znajdą Państwo aktualne informacje o działalności STOWARZYSZENIA STG.


      LUBIĘ TO!

Dołącz do nas na naszym profilu na portalach: FACEBOOK, TWITTER



      S/STG WIADOMOŚCI

   STOWARZYSZENIE STG informuje członków stowarzyszenia, że w dniu 28.03.2022 roku odbyło się w biurze TX-Nieruchomości / TRANZEX / Stowarzyszenie STG, Walne Zebranie członków stowarzyszenia.
   Na Walnym Zebraniu zatwierdzono sprawozdanie z działalności za lata 2019-2022 oraz bilans i RZiS 2021, które kolejny raz zgodnie z rozporzadzeniem przesłano za pomocą systemu eKRS do Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
   Przeprowadzono wybory władz STOWARZYSZENIA STG na nową kadencję 2022-2025.
   Omówiono również zamierzenia na najbliższy okres.

29.03.2022 Więcej

      S/STG WIADOMOŚCI

Informujemy, że od 1 czerwca 2016 roku Stowarzyszenie STG ma nowy adres siedziby zgłoszony do KRS.

Stowarzyszenie STG
ul. Daszyńskiego 56/1
44-100 Gliwice

Kontakt z nami tylko wysyłając wiadomość na nasz adres e-mail.

20.06.2016 Więcej

      S/STG ARCHIWUM

Zapraszamy do odwiedzania naszego:

ARCHIWUM

W tym dziale znajdą Państwo opisy wszystkiego co wydarzyło się w STG i kulturze studenckiej Politechniki Śląskiej, głównie pod patronatem ZSP...

26.01.2009 Więcej


Aktualizacja: 14.11.2020     © STOWARZYSZENIE STG - Gliwice 2005/2020 - © STATOM POCZĄTEK   GŁÓWNA