stgkatalog=stowarzyszeniestgstg=historia STOWARZYSZENIE STG

Szanowni Państwo, serwis www STG.org.pl może używać tak zwanych plików "cookies". Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie informacji zawartej w plikach "cookies", uprzejmie prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki stron www.

nasz e-mail startuj z nami do ulubionych poleć nas   KINO-TEATR X
Adres: Ignacego Daszyńskiego 56/1, 44-100 Gliwice
E-mail: stg@stg.org.pl

KRS: 0000178970   REGON: 278152102   NIP: 6312403604

      STOWARZYSZENIE STG : HISTORIA

Zebranie założycielskie Stowarzyszenia STG przy Politechnice Śląskiej odbyło się 25 lutego 2003 roku na Scenie Prób STG.

Stowarzyszenie skupia byłych członków, sympatyków i pracowników zespołów artystycznych, które działały na terenie Politechniki Śląskiej od 1956 roku, a w szczególności animatorów, pracowników i członków zespołów: Studenckiego Teatru Gliwice, Teatru STG i Kino-Teatru X, w części nauczycieli akademickich Politechniki Śląskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego - nastały bowiem czasy konieczności bycia osobą prawną.

Stowarzyszenie STG jest właścicielem 100% udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działającej pod firmą Kino-Teatr X i poprzez nią realizuje swoją działalność gospodarczą.

Funkcjonujemy w historycznym, a zarazem kultowym obiekcie Uczelni jakim jest budynek u zbiegu ulic Ks. Marcina Strzody i Wrocławskiej mieszczącym salę Kino-Teatru X wraz ze Sceną Prób STG, pomieszczeniami Studenckiego Klubu Spirala i organizacji studenckich, w tym Zarządu Uczelnianego Samorządu Studenckiego.

W budynku tym zostawiliśmy część swojego życia realizując premiery, koncerty, przeglądy, festiwale, imprezy Igrowe, Akademie Filmową i kino zawodowe. Teraz staramy się pomagać nowopowstającym zespołom z terenu Uczelni, jak i miasta. Gromadząc i udostępniając dokumentację historyczną chcemy przywrócić młodemu pokoleniu pamięć twórczych zdarzeń towarzyszących oficjalnemu życiu Uczelni, które są rozproszone i w sposób instytucjonalny nie zostały zarchiwizowane i ocalone od zapomnienia. Należy więc je upowszechnić.


Historia Stowarzyszenia STG po 17 kwietnia 2009 roku.

W dniu 17 kwietnia 2009 roku Rektor Uczelni wyłączył z używalności budynek u zbiegu ulic Strzody i Wrocławskiej bedący nasza siedzibą, nie dając żadnej kubatury zastępczej i nakazując zdemontowanie i wywiezienie konstrukcji reklamy fasadowej i ulicznej, całego uzbrojenia technicznego operatorni kinowej, sali widowiskowej, dużej i malej sceny oraz z czterech poziomów budynku magazynów sprzętu, rekwizytów i kostiumów - to był makabryczny exodus.

W dniu 8 lipca 2009 roku zostawiony został na drzwiach wejściowych Kino-Teatru „X” powtarzany na stronach internetowych Kino-Teatru „X” oraz Stowarzyszenia STG anons:

Stowarzyszenie STG i Kino-Teatr "X" dziękuje wszystkim osobom,
zespołom i organizacjom, które ponad 50 lat wspomagały nas
swoją twórczą obecnością, życzliwością i wsparciem finansowym.

ŻEGNAMY WIDZÓW - w tym dawnym kultowym obiekcie już się nie spotkamy.

Dzięki pomocy dyrektora Tadeusza Wojarskiego, GZUT S.A. użyczył STOWARZYSZENIU STG w dniu 11 maja 2009 roku pomieszczeń w zabytkowej 2-czlonowej hali byłej narzędziowni u zbiegu ulic Robotniczej i Wincentego Pola w Gliwicach i tam przewieŸliśmy cale wyposażenie obu Firm. Pomieszczenia nie były ogrzewane do końca naszego pobytu w 2014 roku kiedy rozpoczął się generalny remont hal. Przez 5 lat trwała wyprzedaż i utylizacja naszego dobytku. Rekwizytorium i materiały archiwalne zabezpieczyliśmy dzięki pomocy przyjaciół poza terenem GZUT-u dodatkowo archiwizując je elektronicznie.

W maju 2015 roku postawiliśmy w stan notarialno-sadowej likwidacji nasz podmiot gospodarczy Kino-Teatr X Spółka z o.o., który zakończył „żywot” 31 grudnia 2015 roku.

W całym okresie „życia na obczyŸnie” pracujemy nad wydawnictwami płytowymi, drukowanymi i filmowymi rozbudowując strony internetowe.

Uruchomniliśmy na Wikipedii dwa adresy: Teatr STG i Kino-Teatr X

Kontynujemy współpracę z firmami: TRANZEX, STATOM oraz EKO-ELEKTRO

Od 1 czerwca 2016 roku mamy nowy adres siedziby zgłoszony do KRS: ul. Daszyńskiego 56/1, 44-100 Gliwice. Kontakt z nami tylko za pomocą e-mail: stg@stg.org.pl      S/STG WIADOMOŚCI

   STOWARZYSZENIE STG informuje członków stowarzyszenia, że w dniu 18.03.2019 roku odbyło się Walne Zebranie członków stowarzyszenia.
   Na Walnym Zebraniu zatwierdzono sprawozdanie z działalności za lata 2016-2019 oraz bilans i RZiS 2018, które po raz drugi zgodnie z rozporzadzeniem przesłano za pomocą systemu eKRS do Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
   Przeprowadzono wybory władz STOWARZYSZENIA STG na nową kadencję 2019-2021.
   Omówiono również zamierzenia na najbliższy okres.

20.03.2019 Więcej

      S/STG WIADOMOŚCI

Informujemy, że od 1 czerwca 2016 roku Stowarzyszenie STG ma nowy adres siedziby zgłoszony do KRS.

Stowarzyszenie STG
ul. Daszyńskiego 56/1
44-100 Gliwice

Kontakt z nami tylko wysyłając wiadomość na nasz adres e-mail.

20.06.2016 Więcej

      S/STG ARCHIWUM

Zapraszamy do odwiedzania naszego:

ARCHIWUM

W tym dziale znajdą Państwo opisy wszystkiego co wydarzyło się w STG i kulturze studenckiej Politechniki Śląskiej, głównie pod patronatem ZSP...

26.01.2009 Więcej


Aktualizacja: 15.02.2019     © STOWARZYSZENIE STG - Gliwice 2005/2019 - © STATOM POCZĄTEK   GŁÓWNA