Zebranie za³o¿ycielskie Stowarzyszenia STG przy Politechnice ¦l±skiej odby³o siê 25 lutego 2003 roku na Scenie Prób STG.
Stowarzyszenie skupia by³ych cz³onków, sympatyków i pracowników zespo³ów artystycznych, które dzia³a³y na terenie Politechniki ¦l±skiej od 1956 roku, a w szczególno¶ci animatorów, pracowników i cz³onków zespo³ów: Studenckiego Teatru Gliwice, Teatru STG i Kino-Teatru X, w czê¶ci nauczycieli akademickich Politechniki ¦l±skiej, Akademii Sztuk Piêknych w Katowicach i Uniwersytetu ¦l±skiego - nasta³y bowiem czasy konieczno¶ci bycia osob± prawn±.
Stowarzyszenie STG jest w³a¶cicielem 100% udzia³ów spó³ki z ograniczon± odpowiedzialno¶ci± dzia³aj±cej pod firm± Kino-Teatr X i poprzez ni± realizuje swoj± dzia³alno¶æ gospodarcz±.
Funkcjonujemy w historycznym, a zarazem kultowym obiekcie Uczelni jakim jest budynek u zbiegu ulic Ks. Marcina Strzody i Wroc³awskiej mieszcz±cym salê Kino-Teatru X wraz ze Scen± Prób STG, pomieszczeniami Studenckiego Klubu Spirala i organizacji studenckich, w tym Zarz±du Uczelnianego Samorz±du Studenckiego.
W budynku tym zostawili¶my czê¶æ swojego ¿ycia realizuj±c premiery, koncerty, przegl±dy, festiwale, imprezy Igrowe, Akademie Filmow± i kino zawodowe.
Teraz staramy siê pomagaæ nowopowstaj±cym zespo³om z terenu Uczelni, jak i miasta.
Gromadz±c i udostêpniaj±c dokumentacjê historyczn± chcemy przywróciæ m³odemu pokoleniu pamiêæ twórczych zdarzeñ towarzysz±cych oficjalnemu ¿yciu Uczelni, które s± rozproszone i w sposób instytucjonalny nie zosta³y zarchiwizowane i ocalone od zapomnienia.
Nale¿y wiêc je upowszechniæ.
Historia Stowarzyszenia STG po 17 kwietnia 2009 roku.
W dniu 17 kwietnia 2009 roku Rektor Uczelni wy³±czy³ z u¿ywalno¶ci budynek u zbiegu ulic Strzody i Wroc³awskiej bed±cy nasza siedzib±, nie daj±c ¿adnej kubatury zastêpczej i nakazuj±c zdemontowanie i wywiezienie konstrukcji reklamy fasadowej i ulicznej, ca³ego uzbrojenia technicznego operatorni kinowej, sali widowiskowej, du¿ej i malej sceny oraz z czterech poziomów budynku magazynów sprzêtu, rekwizytów i kostiumów - to by³ makabryczny exodus.
W dniu 8 lipca 2009 roku zostawiony zosta³ na drzwiach wej¶ciowych Kino-Teatru „X” powtarzany na stronach internetowych Kino-Teatru „X” oraz Stowarzyszenia STG anons:
Stowarzyszenie STG i Kino-Teatr "X" dziêkuje wszystkim osobom,
zespo³om i organizacjom, które ponad 50 lat wspomaga³y nas
swoj± twórcz± obecno¶ci±, ¿yczliwo¶ci± i wsparciem finansowym.
¯EGNAMY WIDZÓW - w tym dawnym kultowym obiekcie ju¿ siê nie spotkamy.
Dziêki pomocy dyrektora Tadeusza Wojarskiego, GZUT S.A. u¿yczy³ STOWARZYSZENIU STG w dniu 11 maja 2009 roku pomieszczeñ w zabytkowej 2-czlonowej hali by³ej narzêdziowni
u zbiegu ulic Robotniczej i Wincentego Pola w Gliwicach i tam przewieŸli¶my cale wyposa¿enie obu Firm.
Pomieszczenia nie by³y ogrzewane do koñca naszego pobytu w 2014 roku kiedy rozpocz±³ siê generalny remont hal.
Przez 5 lat trwa³a wyprzeda¿ i utylizacja naszego dobytku.
Rekwizytorium i materia³y archiwalne zabezpieczyli¶my dziêki pomocy przyjació³ poza terenem GZUT-u dodatkowo archiwizuj±c je elektronicznie.
W maju 2015 roku postawili¶my w stan notarialno-sadowej likwidacji nasz podmiot gospodarczy Kino-Teatr X Spó³ka z o.o., który zakoñczy³ „¿ywot” 31 grudnia 2015 roku.
W ca³ym okresie „¿ycia na obczyŸnie” pracujemy nad wydawnictwami p³ytowymi, drukowanymi i filmowymi rozbudowuj±c strony internetowe.
Uruchomnili¶my na Wikipedii dwa adresy: Teatr STG i Kino-Teatr X
Kontynujemy wspó³pracê z firmami: TRANZEX, STATOM oraz EKO-ELEKTRO
Od 1 czerwca 2016 roku mamy nowy adres siedziby zg³oszony do KRS: ul. Daszyñskiego 56/1, 44-100 Gliwice. Kontakt z nami tylko za pomoc± e-mail: stg@stg.org.pl
|