stgkatalog=archiwumstg=teatrstg-onas STOWARZYSZENIE STG

Szanowni PaÅ„stwo, serwis www STG.org.pl może używać tak zwanych plików "cookies". Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie informacji zawartej w plikach "cookies", uprzejmie prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki stron www.

nasz e-mail startuj z nami do ulubionych poleć nas   KINO-TEATR X
Adres: Ignacego Daszyńskiego 56/1, 44-100 Gliwice
E-mail: stg@stg.org.pl

KRS: 0000178970   REGON: 278152102   NIP: 6312403604

      TEATR STG : O NAS

TEATR STG (1958-1990)

Studencki Teatr "Gliwice" STG
O NAS - JAK PRACUJEMY

Jerzy Malitowski: S³ów kilka jakie napisa³em w roku 1970 do redagowanej monografii X-lecia STG z komentarzem z 2015 roku.


Teatr nasz bierze udzia³ w corocznych przegl±dach, festiwalach i pokazach teatrów studenckich. Du¿o je¼dzimy, spedzaj±c sporo czasu przy stawianiu i demontowaniu dekoracji, tudzie¿ ³adowaniu i wy³adowywaniu ich z kolejnych samochodów ciê¿arowych - zazdroszcz±c lekko¶ci baga¿u pantomimom studenckim i chórom - no có¿, pod tym wzglêdem jeste¶my na pewno Teatrem Wielkim.

Je¿d¿±c, odwiedzamy wiekszo¶æ ¶rodowisk akademickich Polski, maj±c szczególnie na uwadze naszych ¶l±skich pobratymców z Opola, Czestochowy i Katowic. Penetrujemy równie¿ sale zak³adów pracy, biur projektów, instytutów i klubów w Gliwicach, Zabrzu, Rybniku, Tarnowskich Górach, Siemianowicach. Najchetniej jednak gramy na macierzystej scenie Kino-Teatru „X” organizuj±c przedstawienia dla studentów, m³odzie¿y szkó³ ogólnokszta³cacych, techników - wystepuj±c te¿ w charakterze poetyckich „oprawców” uczelnianych akademii. W miarê systematycznie odbywaj± siê obozy teatru, na których wypoczywaj±c dumamy nad nowymi planami repertuarowymi, du¿o dyskutuj±c z wiernymi naszym poczynaniom kibicami zespo³u, trochê próbuj±c i wystêpuj±c.

Jeste¶my w zasadzie TEATREM NOCNYM - próby odbywaj± siê po godzinie 22:30 ze wzglêdu na wy¶wietlane co dnia od godziny 12-tej w tej samej sali seanse filmowe. Jedynie w niedziele próbujemy przed po³udniem, a przedstawienia realizujemy w poniedzia³ki.

Oprócz sporej ilo¶ci sprzêtu, nagród i dyplomów, dorobili¶my siê w 1969 roku trzech „etatów” (kierownik, re¿yser, scenograf), a w 1970 roku nowego biura wyremontowanego w³asnym sumptem. Mie¶ci siê ono tu¿ przy nadsceniu. Poza tym, ostatnia kadencja RU ZSP odda³a nam w tak zwan± administracje scenê wraz z zapleczem. Wszystko by by³o dobrze, gdyby nie te nocne próby i brak w³asnej sali zmuszaj±cy nas do korzystania z ¿yczliwosci administracji ró¿nych obiektów (NOT-u, Biprohutu, Urzedu Miasta, akademików) w u¿yczaniu pomieszczeñ na zajecia warsztatowe. Do tego dochodzi stawianie i demontowanie dekoracji do ka¿dej próby o ile nie ma w „X-sie” filmu panoramicznego (ze wzgledu na je¿d¿acy po pod³odze sceny ekran standardowy) i ci±g³e kwocze zabieganie o swój skarb - mo¿no¶æ uprawiania teatru wbrew przeró¿nym administracjom, kierownikom, kierowniczkom, agresywnym s±siadom zza miedzy i tym podobnym ludziom bez wyobra¼ni - ech ¿ycie!

A jak naprawdê pracujemy – bardzo nierytmicznie. To g³ówna nasza wada. Decyduj± o tym wspomniane wy¿ej k³opoty natury lokalowej oraz rozrzucenie w obrebie po³owy kraju Rady Artystycznej teatru. Na miejscu, w Gliwicach mieszka jedynie Edek Mo³ek (doje¿d¿ajacy codziennie na próby i przedstawienia do Teatru Zag³ebia w Sosnowcu, gdzie pracuje) i ja. Romek Nowotarski rezyduje w Zabrzu dusz±c siê w swoich kolejnych „pracowniach” malarskich. Jurek Matula koñczy aktualnie re¿yseriê filmowa na £ódzkiej Filmówce, a Herbert Ka³u¿a jest aktorem w Teatrze Polskim w Bielsku-Bialej. Spotykamy siê wiêc wszêdzie. Ka¿dy z ka¿dym, z osobna i razem. Najrzadziej jednak w Gliwicach. Jeste¶my kolektywem ludzi poszukuj±cych siê i obiecuj±cych sobie kolejne terminy spotkañ gdzie¶ tam. St±d te¿ ka¿dy pomys³ czeka bardzo d³ugo na realizacje. To denerwuje i os³abia. Tak wiec tyranie jest udzia³em moim i Mo³ka. Pomaga nam w tym Józek Mendec. Daje sie równie¿ we znaki brak sta³ych zajêæ z zespo³em oprócz cyklicznych prób korekcyjnych, przedstawien i zebrañ.

Nie inaczej przedstawiaj± siê sprawy w tym sezonie (1969-1970). Wznowili¶my „Wiosnê” i „Rzecz listopadow±”. Odby³a siê premiera „Rosji”. Bêdzie obmy¶lane od dwóch lat widowisko „Podró¿ni” (w realizacji) oraz scena aktora. Tylko czy czasu starczy - zobaczymy.


Suplement 1:

Pisz±c ten tekst nie przypuszcza³em, ¿e w grudniu 1971 po ¶mierci dyrektora Aleksandra Ligezy zostane dodatkowo oprócz Teatru STG, szefem Kino-Teatru „X”, a wcze¶niej w grudniu 1970 odby³a sie prapremiera „Podró¿nych”, której towarzyszy³a w holach „X-a” retrospektywna wystawa X-lecia STG.

Powo³ali¶my nowa przestrzeñ z fragmentami scenografii, kostiumami i zdjeciami, do której zaprosili¶my na uroczyste spotkanie ówczesnego Rektora Uczelni (profesora Jerzy Szuba), kolegów z Rady Naczelnej (Jedrek Za³ucki) i Rady Uczelnianej ZSP (Zbyszek Olszewski) oraz wszystkich by³ych i obecnych cz³onków STG, wspó³pracowników i sympatyków.


Suplement 2:

Jak siê okaza³o zespó³ STG mia³ jeszcze przed soba dwa dziesieciolecia pracy, a¿ do wyga¶niêcia w ludziach, z ró¿nych powodów potrzeby powo³ywania do ¿ycia nowych premier.

Od 1991 do 2000 roku rozwijana by³a w ramach O¶rodka Kino-Teatr „X” i Teatr STG rozpoczêta w poprzednich latach dzia³alno¶æ impresaryjna: filmowo-teatralno-estradowa, a potem powo³ane zosta³o do ¿ycia przez dawnych cz³onków teatru Stowarzyszenie STG przy Politechnice ¦laskiej, które zawiadywa³o do maja 2009 roku obiektem pod nazwa Kino-Teatr „X”. Wspomnieæ równie¿ nale¿y o dobrym duchu naszego teatralnego ¿ycia towarzyskiego Jance Pietce, która do dzisiaj mobilizuje weteranów STG do ró¿nego typu spotkañ.



      S/STG WIADOMOŚCI

   STOWARZYSZENIE STG informuje członków stowarzyszenia, że w dniu 28.03.2022 roku odbyło się w biurze TX-Nieruchomości / TRANZEX / Stowarzyszenie STG, Walne Zebranie członków stowarzyszenia.
   Na Walnym Zebraniu zatwierdzono sprawozdanie z działalności za lata 2019-2022 oraz bilans i RZiS 2021, które kolejny raz zgodnie z rozporzadzeniem przesłano za pomocą systemu eKRS do Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
   Przeprowadzono wybory władz STOWARZYSZENIA STG na nową kadencję 2022-2025.
   Omówiono również zamierzenia na najbliższy okres.

29.03.2022 Więcej

      S/STG WIADOMOŚCI

Informujemy, że od 1 czerwca 2016 roku Stowarzyszenie STG ma nowy adres siedziby zgłoszony do KRS.

Stowarzyszenie STG
ul. Daszyńskiego 56/1
44-100 Gliwice

Kontakt z nami tylko wysyłając wiadomość na nasz adres e-mail.

20.06.2016 Więcej

      S/STG ARCHIWUM

Zapraszamy do odwiedzania naszego:

ARCHIWUM

W tym dziale znajdą Państwo opisy wszystkiego co wydarzyło się w STG i kulturze studenckiej Politechniki Śląskiej, głównie pod patronatem ZSP...

26.01.2009 Więcej


Aktualizacja: 14.11.2020     © STOWARZYSZENIE STG - Gliwice 2005/2020 - © STATOM POCZĄTEK   GŁÓWNA