stgkatalog=archiwumstg=teatrstg-onas STOWARZYSZENIE STG

Szanowni Państwo, serwis www STG.org.pl może używać tak zwanych plików "cookies". Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie informacji zawartej w plikach "cookies", uprzejmie prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki stron www.

nasz e-mail startuj z nami do ulubionych poleć nas   KINO-TEATR X
Adres: Ignacego Daszyńskiego 56/1, 44-100 Gliwice
E-mail: stg@stg.org.pl

KRS: 0000178970   REGON: 278152102   NIP: 6312403604

      TEATR STG : O NAS

TEATR STG (1958-1990)

Studencki Teatr "Gliwice" STG
O NAS - JAK PRACUJEMY

Jerzy Malitowski: Słów kilka jakie napisałem w roku 1970 do redagowanej monografii X-lecia STG z komentarzem z 2015 roku.


Teatr nasz bierze udział w corocznych przeglądach, festiwalach i pokazach teatrów studenckich. Dużo jeździmy, spedzając sporo czasu przy stawianiu i demontowaniu dekoracji, tudzież ładowaniu i wyładowywaniu ich z kolejnych samochodów ciężarowych - zazdroszcząc lekkości bagażu pantomimom studenckim i chórom - no cóż, pod tym względem jesteśmy na pewno Teatrem Wielkim.

Jeżdżąc, odwiedzamy wiekszość środowisk akademickich Polski, mając szczególnie na uwadze naszych śląskich pobratymców z Opola, Czestochowy i Katowic. Penetrujemy również sale zakładów pracy, biur projektów, instytutów i klubów w Gliwicach, Zabrzu, Rybniku, Tarnowskich Górach, Siemianowicach. Najchetniej jednak gramy na macierzystej scenie Kino-Teatru „X” organizując przedstawienia dla studentów, młodzieży szkół ogólnokształcacych, techników - wystepując też w charakterze poetyckich „oprawców” uczelnianych akademii. W miarę systematycznie odbywają się obozy teatru, na których wypoczywając dumamy nad nowymi planami repertuarowymi, dużo dyskutując z wiernymi naszym poczynaniom kibicami zespołu, trochę próbując i występując.

Jesteśmy w zasadzie TEATREM NOCNYM - próby odbywają się po godzinie 22:30 ze względu na wyświetlane co dnia od godziny 12-tej w tej samej sali seanse filmowe. Jedynie w niedziele próbujemy przed południem, a przedstawienia realizujemy w poniedziałki.

Oprócz sporej ilości sprzętu, nagród i dyplomów, dorobiliśmy się w 1969 roku trzech „etatów” (kierownik, reżyser, scenograf), a w 1970 roku nowego biura wyremontowanego własnym sumptem. Mieści się ono tuż przy nadsceniu. Poza tym, ostatnia kadencja RU ZSP oddała nam w tak zwaną administracje scenę wraz z zapleczem. Wszystko by było dobrze, gdyby nie te nocne próby i brak własnej sali zmuszający nas do korzystania z życzliwosci administracji różnych obiektów (NOT-u, Biprohutu, Urzedu Miasta, akademików) w użyczaniu pomieszczeń na zajecia warsztatowe. Do tego dochodzi stawianie i demontowanie dekoracji do każdej próby o ile nie ma w „X-sie” filmu panoramicznego (ze wzgledu na jeżdżacy po podłodze sceny ekran standardowy) i ciągłe kwocze zabieganie o swój skarb - możność uprawiania teatru wbrew przeróżnym administracjom, kierownikom, kierowniczkom, agresywnym sąsiadom zza miedzy i tym podobnym ludziom bez wyobraźni - ech życie!

A jak naprawdę pracujemy – bardzo nierytmicznie. To główna nasza wada. Decydują o tym wspomniane wyżej kłopoty natury lokalowej oraz rozrzucenie w obrebie połowy kraju Rady Artystycznej teatru. Na miejscu, w Gliwicach mieszka jedynie Edek Mołek (dojeżdżajacy codziennie na próby i przedstawienia do Teatru Zagłebia w Sosnowcu, gdzie pracuje) i ja. Romek Nowotarski rezyduje w Zabrzu dusząc się w swoich kolejnych „pracowniach” malarskich. Jurek Matula kończy aktualnie reżyserię filmowa na Łódzkiej Filmówce, a Herbert Kałuża jest aktorem w Teatrze Polskim w Bielsku-Bialej. Spotykamy się więc wszędzie. Każdy z każdym, z osobna i razem. Najrzadziej jednak w Gliwicach. Jesteśmy kolektywem ludzi poszukujących się i obiecujących sobie kolejne terminy spotkań gdzieś tam. Stąd też każdy pomysł czeka bardzo długo na realizacje. To denerwuje i osłabia. Tak wiec tyranie jest udziałem moim i Mołka. Pomaga nam w tym Józek Mendec. Daje sie również we znaki brak stałych zajęć z zespołem oprócz cyklicznych prób korekcyjnych, przedstawien i zebrań.

Nie inaczej przedstawiają się sprawy w tym sezonie (1969-1970). Wznowiliśmy „Wiosnę” i „Rzecz listopadową”. Odbyła się premiera „Rosji”. Będzie obmyślane od dwóch lat widowisko „Podróżni” (w realizacji) oraz scena aktora. Tylko czy czasu starczy - zobaczymy.


Suplement 1:

Pisząc ten tekst nie przypuszczałem, że w grudniu 1971 po śmierci dyrektora Aleksandra Ligezy zostane dodatkowo oprócz Teatru STG, szefem Kino-Teatru „X”, a wcześniej w grudniu 1970 odbyła sie prapremiera „Podróżnych”, której towarzyszyła w holach „X-a” retrospektywna wystawa X-lecia STG.

Powołaliśmy nowa przestrzeń z fragmentami scenografii, kostiumami i zdjeciami, do której zaprosiliśmy na uroczyste spotkanie ówczesnego Rektora Uczelni (profesora Jerzy Szuba), kolegów z Rady Naczelnej (Jedrek Załucki) i Rady Uczelnianej ZSP (Zbyszek Olszewski) oraz wszystkich byłych i obecnych członków STG, współpracowników i sympatyków.


Suplement 2:

Jak się okazało zespół STG miał jeszcze przed soba dwa dziesieciolecia pracy, aż do wygaśnięcia w ludziach, z różnych powodów potrzeby powoływania do życia nowych premier.

Od 1991 do 2000 roku rozwijana była w ramach Ośrodka Kino-Teatr „X” i Teatr STG rozpoczęta w poprzednich latach działalność impresaryjna: filmowo-teatralno-estradowa, a potem powołane zostało do życia przez dawnych członków teatru Stowarzyszenie STG przy Politechnice Ślaskiej, które zawiadywało do maja 2009 roku obiektem pod nazwa Kino-Teatr „X”. Wspomnieć również należy o dobrym duchu naszego teatralnego życia towarzyskiego Jance Pietce, która do dzisiaj mobilizuje weteranów STG do różnego typu spotkań.      S/STG WIADOMOŚCI

   STOWARZYSZENIE STG informuje członków stowarzyszenia, że w dniu 18.03.2019 roku odbyło się Walne Zebranie członków stowarzyszenia.
   Na Walnym Zebraniu zatwierdzono sprawozdanie z działalności za lata 2016-2019 oraz bilans i RZiS 2018, które po raz drugi zgodnie z rozporzadzeniem przesłano za pomocą systemu eKRS do Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
   Przeprowadzono wybory władz STOWARZYSZENIA STG na nową kadencję 2019-2021.
   Omówiono również zamierzenia na najbliższy okres.

20.03.2019 Więcej

      S/STG WIADOMOŚCI

Informujemy, że od 1 czerwca 2016 roku Stowarzyszenie STG ma nowy adres siedziby zgłoszony do KRS.

Stowarzyszenie STG
ul. Daszyńskiego 56/1
44-100 Gliwice

Kontakt z nami tylko wysyłając wiadomość na nasz adres e-mail.

20.06.2016 Więcej

      S/STG ARCHIWUM

Zapraszamy do odwiedzania naszego:

ARCHIWUM

W tym dziale znajdą Państwo opisy wszystkiego co wydarzyło się w STG i kulturze studenckiej Politechniki Śląskiej, głównie pod patronatem ZSP...

26.01.2009 Więcej


Aktualizacja: 15.02.2019     © STOWARZYSZENIE STG - Gliwice 2005/2019 - © STATOM POCZĄTEK   GŁÓWNA