stgkatalog=archiwumstg=teatrstg-historia STOWARZYSZENIE STG

Szanowni Państwo, serwis www STG.org.pl może używać tak zwanych plików "cookies". Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie informacji zawartej w plikach "cookies", uprzejmie prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki stron www.

nasz e-mail startuj z nami do ulubionych poleć nas   KINO-TEATR X
Adres: Ignacego Daszyńskiego 56/1, 44-100 Gliwice
E-mail: stg@stg.org.pl

KRS: 0000178970   REGON: 278152102   NIP: 6312403604

      TEATR STG : HISTORIA

TEATR STG (1958-1990)

Studencki Teatr "Gliwice" STG
HISTORIA

Teatr STG powstał przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach pod patronatem Zrzeszenia Studentów Polskich.

Forpocztą był Teatrzyk „dx” przekształcony pod kierownictwem artystycznym Jerzego Jarockiego w trakcie pracy nad prapremiera „Ślubu” Witolda Gombrowicza, w Teatr Dramatyczny - Studencki Teatr Gliwice – STG.

Na przełomie lat 1960/1970 zespół STG przyjął nazwę TEATR STG.

Jesteśmy w zasadzie TEATREM NOCNYM - próby odbywają się po godzinie 22:30 ze względu na wyświetlane co dnia od godziny 12-tej w tej samej sali seanse filmowe. Jedynie w niedziele próbujemy przed południem, a przedstawienia realizujemy w poniedziałki.

W ciągu 32 lat działalności przygotowano 40 premier wystawiając: Gombrowicza, Sitę, Mrożka, Zegadłowicza, Harasymowicza, Różewicza, Babla, Schulza, Majakowskiego, Wiesiołego, Brylla, Iredyńskiego, Ćapka, Wyspiańskiego, Witkiewicza, Głowackiego, Wrońskiego, Wolskiego i innych.
Wśród tytułów kolejnych premier znajdowały się gotowe dramaty, adaptacje, a także własne scenariusze, zaś uprawiany teatr zamykał się w szerokim wachlarzu gatunków od kabaretu, poprzez teatr poezji, pantomimę, widowisko muzyczne, widowisko baśniowe i plenerowe – na dramacie kończąc i zarazem od niego zaczynając – bowiem Teatr STG był przede wszystkim teatrem dramatycznym stawiającym na własne próby i poszukiwania inscenizacyjne wyrazowo zdążające do widowiska poetyckiego.

Był to zespół ludzi zainteresowanych formułą teatru zaangażowanego na płaszczyźnie społeczno-politycznej i kulturotwórczej. W centrum poszukiwań umieszczano problem współczesnego romantyzmu, a raczej walki o taką postawę romantyczną, która pozwoliłaby jednostce na świadome, autentycznie indywidualne kierowanie własna egzystencją. Poparcie dla tej postawy rodziło poetykę teatru i wpływało na kształt poszczególnych inscenizacji. Nie prowadząc eksperymentalnych badań stylu i techniki starano się wypracować dla każdej realizacji formę umożliwiającą przekazanie zamierzonych treści intelektualnych.

Biorąc udział w krajowych festiwalach i spotkaniach teatralnych Teatr STG zdobył 14 zespołowych i 23 indywidualne nagrody za reżyserię, scenografię, muzykę i aktorstwo. Na swym koncie zespół posiada około 40 odznaczeń, nagród i dyplomów, zarówno organizacyjnych, uczelnianych jak i państwowych.

Przez wiele lat zespół STG zapewniał oprawę oświetleniową wielu ogólnopolskich imprez studenckich (między innymi: Jazz nad Odrą, FAMA), widowisk (między innymi: w katowickiej Katedrze - 1981), oraz estradowych imprez radiowych, telewizyjnych i plenerowych.

Teatr STG występował na scenach: Gliwic (Kino-Teatr „X” i Teatr Muzyczny), Katowic (Teatr Śląski, Rozmaitości, Pałac Młódzieży), Tych (Teatr Mały), Krakowa (Teatr Stary, Teatr Rozmaitości), Opola (Teatr Lalki i Aktora), Wrocławia (Teatr Polski, Teatr Współczesny), Częstochowy (Teatr Mickiewicza), Łodzi (Teatr Nowy, Teatr Jaracza, Teatr Tuwima), Lublina (Chatka Żaka), Świnoujścia, Gdańska (Żak), Warszawy (Teatr Lalek, Teatr Pokolenie, Riwiera, Teatr Żydowski), Bielska (Teatr Polski), Czeskiego Cieszyna (Scena Polska), Bratysławy (Teatr Szkoły Umiejętności), Zagrzebia (Teatr Dramatyczny), ZSRR (Leningrad, Moskwa), Anglii (sceny w Londynie, Bristolu i Oxfordzie) oraz na wielu krajowych scenach klubowych i śląskich Domów Kultury.

W latach 1980–1990 w ramach Ośrodka Kino-Teatr X – Teatr STG prowadzono wespół z Łódzką Filmówką, Akademię Filmową (39 tematow) oraz działalność impresaryjną: teatralno-filmowo-estradową i powołano do życia Scenę Prób STG udostępnianą potem do kwietnia 2009 różnym rożnym grupom artystycznym.      S/STG WIADOMOŚCI

   STOWARZYSZENIE STG informuje członków stowarzyszenia, że w dniu 18.03.2019 roku odbyło się Walne Zebranie członków stowarzyszenia.
   Na Walnym Zebraniu zatwierdzono sprawozdanie z działalności za lata 2016-2019 oraz bilans i RZiS 2018, które po raz drugi zgodnie z rozporzadzeniem przesłano za pomocą systemu eKRS do Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
   Przeprowadzono wybory władz STOWARZYSZENIA STG na nową kadencję 2019-2021.
   Omówiono również zamierzenia na najbliższy okres.

20.03.2019 Więcej

      S/STG WIADOMOŚCI

Informujemy, że od 1 czerwca 2016 roku Stowarzyszenie STG ma nowy adres siedziby zgłoszony do KRS.

Stowarzyszenie STG
ul. Daszyńskiego 56/1
44-100 Gliwice

Kontakt z nami tylko wysyłając wiadomość na nasz adres e-mail.

20.06.2016 Więcej

      S/STG ARCHIWUM

Zapraszamy do odwiedzania naszego:

ARCHIWUM

W tym dziale znajdą Państwo opisy wszystkiego co wydarzyło się w STG i kulturze studenckiej Politechniki Śląskiej, głównie pod patronatem ZSP...

26.01.2009 Więcej


Aktualizacja: 15.02.2019     © STOWARZYSZENIE STG - Gliwice 2005/2019 - © STATOM POCZĄTEK   GŁÓWNA